Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

BM: Venezuela'da 1 haftada en az 40 kişi öldü

Okunma: 412
GÜNDEM 29 Ocak 2019 19:01
Videoyu Aç BM: Venezuela'da 1 haftada en az 40 kişi öldü

Venezuela'da siyasi kriz uluslararası toplumun muhalefet liderini ülkenin meşru lideri tanımasıyla birlikte daha da derinleşirken, sokakta da gerilim tırmanıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, 21 - 26 Ocak tarihleri arasında Venezuela'da en az 40 kişinin öldüğünü bildirdi.

Sözcü, ölenlerden 26'sının hükümet yanlısı güvenlik güçlerinin ateşinde, 5 kişinin ev baskınlarında ve 11 kişinin de yağmalama sırasında öldüğünü dile getirdi.

Reuters
 

Ayrıca Colville, 21 - 26 Ocak tarihleri arasında, 77'si çocuk 850'den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi. BM Sözcüsü çocuklardan bazılarının yaşlarının 12'den küçük olduğunu da sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler, 23 Ocak'ta düzenlenen muhalif gösteriler sırasında Venezuela genelinde 696 kişinin gözaltına alındığını ve bunun ülkede son 20 yılda, bir gün içerisinde yapılan en yüksek gözaltı olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Küresel siyasi bölünmenin merkezi haline gelen Venezuela'da Çin, Rusya, Türkiye, İran, Güney Afrika ve Meksika hükümetleri, mevcut Başkan Nicolas Maduro'nun yanında duruyor.

ABD, Avrupa ülkeleri ve Latin Amerika ülkelerinin çoğu, kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu destekliyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder