Video Foto Galeri Yazarlar
21.11.2017 - Salı

BM Avrupa'yı uyardı: IŞİD'çiler geri dönüyor

Okunma: 7945
GÜNDEM 19 Mayıs 2017 17:34
Videoyu Aç BM Avrupa'yı uyardı: IŞİD'çiler geri dönüyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Terörle Mücadele Departmanı Başkanı Jean-Paul Laborde, çatışma bölgelerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geri dönen IŞİD'çi sayısının son 1 yılda yaklaşık yüzde 33 oranında artış gösterdiğini duyurdu.

Jean-Paul Laborde AB yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın bu yıl Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrayan IŞİD'lilerle karşı karşıya kalacağını, bu sefer dönecek olanların savaşa zorlandıkları için öncekilerden daha tehlikeli olduğunu ifade etti.

Laborde, son 1 yılda Avrupa'ya geri dönen yabancı savaşçı sayısının yüzde 33 oranında arttığını kaydetti.

Batı Avrupa'daki tehdit seviyeleri, son 2 yılda onlarca kişinin ölümüne neden olan saldırılar da hesaba katılarak birçok ülkenin sınırlarını koruma yeteneğinden endişe duyulması nedeniyle de yüksek seviyelerde. Avrupa'ya dönmek isteyen yabancı IŞİD'çilerin, daha öncekilere kıyasla şimdi çok daha 'tehlikeli' olduğunu vurgulayan Laborde, "Ortalama olarak bu insanlar daha kararlı, daha deneyimli ve daha becerikli" şeklinde konuştu.

AB ülkelerinde uygulanan seyahat kısıtlamalarının yabancı terörist akışını önemli ölçüde azaltmayı başardığını ifade eden Laborde, "Seyahat kısıtlamalarına rağmen, muhtemelen sınırlardan geçip (AB) ülkelerine geri dönen çok sayıda savaşçı olacaktır" dedi.

Birleşmiş Milletler'in hükümetlerden derlediği verilere göre, Avrupa'dan Ortadoğu'daki savaşlara katılan 30 bin civarındaki yabancı savaşçınınyüzde 40 ila 50'sinin, IŞİD kontrolü altındaki bölgelerden ayrıldığı tahmin ediliyor.

 

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder