Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

BM'den Hindistan'a uyarı: Keşmir'deki saldırı sonrası Müslümanların hedef alınmasından endişeliyiz

Okunma: 495
DÜNYA 19 Şubat 2019 23:16
Videoyu Aç BM'den Hindistan'a uyarı: Keşmir'deki saldırı sonrası Müslümanların hedef alınmasından endişeliyiz

Hindistan'ın kontrolündeki Keşmir'deki son bambalı saldırının ardından Pakistan ile tırmanan gerginlik ve ortaya çıkan şiddet ortamının Müslüman toplumu hedef alma riski Birleşmiş Milletler'i harekete geçirdi.

KahveKitap

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Hindistan'da "bazı unsurların" 14 Şubat'ta düzenlenen saldırıyı, Keşmir'de ve Hindistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan Müslümanlara yönelik tehdit ve şiddet eylemlerine gerekçe olarak kullanmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Keşmir'in Pulwama bölgesindeki olayı şiddetle kınayan yüksek komiser, dün meydana gelen silahlı çatışmalarda da 9 kişinin öldüğünü ve bu durumdan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Bachelet, Hindistan'dan gelen raporlara göre, Pulwama'daki saldırının Hintli bazı unsurlar tarafından Keşmir halkı ve Hindistan'ın farklı bölgelerindeki Müslümanlara karşı tehdit ve potansiyel şiddet eylemlerinin gerekçesi olarak kullanıldığını vurguladı. Bu durumdan da endişe duyduklarının altını çizen Bachelet, Müslümanları etnik kökeni ve kimlikleri nedeniyle hedef alan bu tür saldırılara karşı koruması için Hindistan hükümetine gerekli adımları atma çağrısında bulundu.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder