Video Foto Galeri Yazarlar
7.12.2019 - Cumartesi

BM'den uluslararası güçlere 'Suriye' çağrısı

SURİYE 22 Mayıs 2016 11:58
Videoyu Aç BM'den uluslararası güçlere 'Suriye' çağrısı

16. Doha Forumu'nda konuşan BM Genel Sekreteri Ban, Suriye’de iç savaşın sona ermesi için, bölgesel ve uluslararası güçlerin savaşan taraflara diyalog için baskı yapması çağrısında bulundu.

KahveKitap

16. Doha Forumu'nun Cumartesi günü yapılan açılış paneline Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Tani ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman El Tani, Yemen Devlet Başkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi, Nijer Devler Başkanı Mahamadou Issoufou, Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani, Mauritius Devlet Başkanı Ameenah Gurib, Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurul başkanı Mogens Lykketoft ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun katıldı.

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de ‘kâbus' olarak nitelendirdiği iç savaşın sona ermesi için, bölgesel ve uluslararası güçlerin savaşan taraflara diyalog konusunda baskı yapması gerektiğini vurguladı:

“BM Özel Temsilcisi [Staffan de Mistura] anlamlı görüşmeler için taraflarla kararlı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ateşkesin hemen ve tam olarak gerçekleşmesine ihtiyacımız var. Geçiş konusunda tartışmalara başlama ihtiyacımız da  aynı önemde.

'BU KABUSTAN KURTULMAKTAN DAHA ACİL BİR ŞEY VAR MI?'

Böyle bir siyasi ufuk olmadan, çatışmaların tırmanması çok muhtemel. Yeniden bütün bölgesel ve uluslararası aktörlere, taraflar üzerindeki nüfuzlarını kullanmalarını ve onları geçiş müzakerelerine ikna etmeleri için çağrıda bulunuyorum. Bu kâbustan kurtulmaktan daha acil bir şey var mı?”

 

Kaynak : al jezeraa
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca