Video Foto Galeri Yazarlar
16.9.2019 - Pazartesi

BM ilk defa ABD'yi suçladı

Okunma: 2264
SURİYE 7 Eylül 2017 07:05
Videoyu Aç BM ilk defa ABD'yi suçladı

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cine köyünde 38 sivilin öldüğü hava saldırısını ABD'nin gerçekleştirdiğini bildirdi.

KahveKitap

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cine köyünde 38 sivilin öldüğü hava saldırısını ABD'nin gerçekleştirdiğini açıklandı.

ABD, hava saldırısını Suriye’de "El Kaidecilerin toplanma alanı" olduğu gerekçesiyle düzenlediğini iddia etmişti. Ancak AA vurulanların, Tebliğ Cemaati mensuplarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), saldırının ayrıntılarını paylaşmıştı.

Yapılan yazılı açıklamada, önce söz konusu saldırının İdlib'de gerçekleştirildiği bildirilmiş, "El Kaide'ye ait bir toplanma yerinin vurulduğu ve çok sayıda teröristin (!) öldürüldüğü" iddia edilmişti.

İdlib'deki saldırı ile Halep’in Cine köyündeki saldırının aynı saldırılar olup olmadığı şeklindeki sorusuna cevap veren bir CENTCOM yetkilisi ise saldırının İdlib'de değil Halep'in Cine köyü yakınlarında gerçekleştirildiğini kabul etmişti. Yetkili, olayı incelediklerini ve detayları paylaşacaklarını kaydetmişti.

Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder