Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2019 - Çarşamba

Boeing 737 Max uçaklarının motorları sıkı takipte

Okunma: 1018
DÜNYA 19 Nisan 2019 20:23
Videoyu Aç Boeing 737 Max uçaklarının motorları sıkı takipte

Bazı havayolu şirketlerinin Boeing 737 Max tipi uçaklarda yaptığı incelemede, uçuşların yasaklanabileceği bazı motor parçalarının bozulmasına sebep olacak sorun tespit ettiği aktarıldı.

KahveKitap
Bloomberg’in haberine göre, motor üreticisi CFM İnternational, bazı havayolları şirketlerinden Boeing 737 Max nozullarını kontrol etmelerini tavsiye ederek bu alanda bazı değişiklikler yapıldığını açıkladı.

Bu durumdan ABD’li American Airlines Grup ve Sothwest Airlines şirketlerinin yanı sıra Kanadalı WestJet Airlines’ın etkilendiği belirtildi.

CFM International Başkanı ve CEO’su Gael Méheust dün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uçak filolarını izliyoruz, müşterilerimizin motorlardaki nozulları değiştirme ihtiyacını gördüğümüz an bunu uygulamak için adımları atacağız” dedi.

Sınırlı sayıda uçak motorları bu sorundan etkilenirken, bazı şirketlerin yaptığı araştırmada Boeing 737 Max ile çalışan havayollarının karşılaştığı zorlulara dikkat çekildi. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticisi olan Boeing, uluslararası havayollarında kilit bir oyuncu görevinde.

Endonezya’da 189 kişinin ölümüne sebep olan Boeing 737 Max tipi uçak, geçtiğimiz Mart ayında Etiyopya’da 157 kişinin ölümünün ardından çok sayıda ülke tarafından yasaklanmıştı.

Öte yandan Bloomberg, test edilen motor arızalarının yaşanılan iki kaza ile bağlantılı olmadığını aktardı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder