Video Foto Galeri Yazarlar
6.12.2019 - Cuma

Bolsonaro ilk ABD gezisinde CIA'i ziyaret etti

DÜNYA 19 Mart 2019 11:16
Videoyu Aç Bolsonaro ilk ABD gezisinde CIA'i ziyaret etti

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ilk yurtdışı gezisini ABD'ye düzenledi. Bolsonaro, ABD turunda Merkezi İstihbarat Teşkilatı'na (CIA) da ziyarette bulundu.

KahveKitap
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ilk ABD'ye düzenlediği ilk resmi gezisinde CIA karargahını ziyaret etti.

Associated Press'te (AP) yer alan habere göre, Bolsonaro'nun ziyareti CIA'in Virginia eyaletinin Langley kentindeki karargahına oldu. Ziyarette Jair Bolsonaro'ya, aynı zamanda parlamento mensubu olan oğlu Eduardo da eşlik etti.

Ziyarete ilişkin Eduardo Bolsonaro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda CIA'in "dünyanın en saygın istihbarat örgütlerinden biri" olduğunu dile getirdi.

​Bunun yanı sıra Eduardo Bolsonaro, ziyarette bölgeyi ilgilendiren uluslararası konuların tartışıldığını ifade etti.

2013 yılında Edward Snowden, eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlenildiğini ortaya çıkarmıştı.

Yolsuzluk suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın dışişleri bakanı olarak görev yapan Celso Amorim, AP'ye yaptığı açıklamada, "Hiçbir Brezilya devlet başkanı daha önce CIA'i ziyaret etmedi" diyerek, "Bu açıkça itaatkar bir vaziyet. Hiçbir şeyle karşılaştırılamaz" ifadelerini kullandı.

CIA ziyarete ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Brezilya merkezli O Globe gazetesinin haberine göre, Bolsonaro'nun ABD ziyaretine Adalet Bakanı Sergio Moro da eşlik etti. Diğer yandan ziyarete basının katılımına izin verilmediği belirtildi.

Bolsonaro'nun, ABD turu kapsamında yarın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi bekleniyor.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca