Video Foto Galeri Yazarlar
8.12.2019 - Pazar

Bolton: Körfez'deki gemi saldırılarında sorumlu İran

İRAN 29 Mayıs 2019 15:32
Videoyu Aç Bolton: Körfez'deki gemi saldırılarında sorumlu İran

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, aralarında Suudi Arabistan tankerlerinin de bulunduğu dört gemiye yönelik sabotajın arkasında İran’ın olduğunu işaret ederek, "Saldırılarda Tahran yönetiminin deniz mayınlarının kullanıldığı neredeyse kesin" dedi.

KahveKitap
Aralarında ABD’li uzmanların da bulunduğu beş ayrı ülkeden bir soruşturma ekibi 12 Mayıs’ta Fuceyre Limanı’nda gerçekleşen saldırıları soruşturmaya devam ediyor.

İran’ın da desteklediği soruşturma henüz tamamlanmamış olsa da ABD yönetiminin şahin kanadını temsil eden isimlerden Bolton, "Washington’da bu saldırılardan kimin sorumlu olduğuyla ilgili hiçbir şüphe yok" dedi.

Bolton, Abu Dabi’de gazetecilere yaptığı açıklamada "Sizce saldırıları kim gerçekleştirmiş olabilir? Nepal’den birileri mi?" diye sorup uzun süreden beri Suudi Arabistan ve BAE ile ihtilaflı olan Tahran rejimini hedef aldı.

Daha önce gemilere yönelik saldırılar ile ilgili yapılan açıklamalarda sabotojlarda İran’ın parmağa olabileceği vurgulanmış; Hizbullah ve Husi isyancılara işaret edilmişti.


Basra Körfezi'nde tansiyon yüksek

ABD ile İran arasındaki siyasi-askeri gerilim Basra Körfezi ülkelerini tedirgin ediyor. Beyaz Saray son olarak bölgeye ek bin 500 asker gönderme kararı almıştı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca