Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

Bolton tehditleri'nde bugün: 'Nikaragua Devlet Başkanı’nın günleri sayılı

Okunma: 477
DÜNYA 21 Şubat 2019 11:27
Videoyu Aç Bolton tehditleri'nde bugün: 'Nikaragua Devlet Başkanı’nın günleri sayılı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın yakında iktidardan düşeceğini belirterek, Nikaragualılara yakında 'özgür' olacakları sözünü verdi.

KahveKitap

Nikaragua Devlet Başkanı'nı protestoculara baskı uygulamak, öldürmek ve hapsetmekle suçlayan Bolton, Twitter hesabından "Ortaga'nın günleri artık sayılı, Nikaragua halkı yakında özgür olacak" diye yazdı.

Nikaragua'da 18 Şubat'ta üç protestocu lidere hapis cezası verildi. Medardo Mairena 216 yıl, Pedro Mena 210 yıl ve Luis Orlando Pineda 159 yıl hapis cezası aldı. Aynı gün, Miami'de Venezüella diasporası temsilcileriyle görüşen ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Nikaragu'da dahil, sosyalist ve komünist rejimlerin baskısı altında olan tüm ülke halklarına destek verdiğini söyledi.

Trump, "Sosyalizm ve Komünizmin sadece Venezüella'da değil aynı zamanda Nikaragua ve Küba'da da sayılı günleri kaldı. Bir gün Tanrı'nın yardımıyla Caracas, Managua ve Havana'daki insanların neler başarabileceğini göreceğiz. Venezüella özgürleştiği zaman, Küba ve Nikaragua da özgürleşecek. O zaman yarımkürenin tümü insanlık tarihinde ilk kez özgür olacak" dedi.

Daniel Ortega, 1984 yılında Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri olarak iç savaşın hüküm sürdüğü Nikaragua'nın başkanlığına seçildi. SSCB'den gelen yardımın kesilmesinden sonra, Sandinista güç kaybetti ve 1990'da Ortega seçimi kaybederek devlet başkanlığını Violete Chamorro'ya bıraktı. 1996 ve 2001'de rövanş alma girişimleri başarısız oldu, ancak 2006'da Ortega tekrar seçimleri kazandı.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder