Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2019 - Perşembe

Bosna Hersek'te bir toplu mezar daha bulundu

Okunma: 1018
GÜNDEM 10 Aralık 2015 10:43
Videoyu Aç Bosna Hersek'te bir toplu mezar daha bulundu

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Kozluk'ta bulunan toplu mezarda, Bosna savaşı sırasında öldürülen 15 kurbana ait iskeletler tespit edildi.

KahveKitap
Bosna Hersek Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Kozluk'taki şehir çöplüğünde ortaya çıkarılan toplu mezara, Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden uzmanların da gittiği ve kazılar sonucunda 15 kurbana ait iskeletlere ulaşıldığı bildirildi.
 
Açıklamada, kazı çalışmalarının 10 gün önce başladığı belirtilirken, savcılık yetkililerinin halen bölgedeki araştırmalarını sürdürdüğü ifade edildi.
 
Uzmanlar, Kozluk civarında irili ufaklı daha çok toplu mezar bulunabileceğini dile getirirken, bölgede en az 200 kurbanın cesedine ulaşılmasının beklendiği kaydedildi.
 
Edinilen bilgiye göre, savaş sırasında Srebrenitsa'dan getirilen ve aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğu bine yakın sivil, Kozluk'taki şehir çöplüğünde Sırp askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürülmüştü.
 
Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla geçtiğimiz günlerde bir kişi, Kozluk'ta yaşananlarla ilişkisi olduğu şüphesiyle gözaltına alınmıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder