Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Bot hesaplarda ciddi artış var; Suriyelilere ilişkin algı oluşturularak kitleler kışkırtılıyor

Okunma: 1545
GÜNDEM 7 Temmuz 2017 23:58
Videoyu Aç Bot hesaplarda ciddi artış var; Suriyelilere ilişkin algı oluşturularak kitleler kışkırtılıyor

Radyo Selam’da yaptığı konuşmada, Suriyeli muhacirlere yönelik sosyal medyada yürütülen provakatif çalışmaların nasıl yapıldığını anlatan sosyal medya uzmanı Ümit Sanlav, bot hesapların son günlerde ciddi bir şekilde arttığı uyarısında bulundu.

Radyo Selam’da Zafer Burakmak’ın hazırlayıp sunduğu programa telefonla bağlanan “Sosyal Medya Savaşları” kitabının yazarı Ümit Sanlav, geçmişte Alevi-Sünni, Laik-Antilaik, Kürt-Türk çatışması gibi başlıklarla yapılan provokasyonların bugünlerde Suriyeli sığınmacılar üzerinden işletilmeye çalışıldığını kaydetti. Bu algı operasyonlarının sadece sosyal medyaya bağlanmasının yanlış olduğunu belirten Sanlav, “1950’li yıllarda Atatürk’ün evinin yakıldığı haberleriyle İstanbul ve İzmir’deki Ermeni ve Rum ailelerin evleri yaktırıldı, yağmalandı. O zamanlar sosyal medya yoktu. Ancak dönemin en etkin aracı olan gazeteler üzerinden provokatif yayınlar yaptırıldı. Yine 28 Şubat sürecinde büyük medya kuruluşları kullanılarak toplum yönlendirilmeye ve kitleler karşı karşıya getirilmeye çalışıldı. Ama o zaman da sosyal medya yoktu. Bugün ise en hızlı ve etkili iletişim aracı sosyal medya olduğu için bu alan kullanılıyor.” ifadelerini kullandı.
 

“ÖNCE ALGI OLUŞTURULUYOR, ARDINDAN KİTLELER KIŞKIRTILARAK YÖNLENDİRİLİYOR”

Sosyal medyada önce bir algının oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Sanlav, “Sonra bu oluşturulan algı yönlendiriliyor ve kitleler harekete geçiriliyor.” derken, bunun örneklerinin Arap Coğrafyasındaki hadiselerde, Gezi ve Kobani olaylarında da görüldüğünü vurguladı. Bugünlerde ise Suriyeli muhacirlere yönelik provokatif ve planlı bir çalışmanın yapıldığı uyarısında bulunan sosyal medya uzmanı Sanlav, Sakarya’da Suriyeli bir kadının tecavüz edildikten sonra çocuğuyla birlikte vahşice katledilmesinin bu provokasyonların sonucu olduğunu belirtti.
 

“BOT HESAPLARDA ÇOK CİDDİ BİR ARTIŞ VAR”

Sosyal medyada provokasyon oluşturmak için aralarında sanat dünyası gibi kimi hesaplar üzerinden algı oluşturulduğunu belirten Sanlav, bunun yanında sahte hesapların da kullanıldığını kaydetti.  Sahte hesapların sahte resim ve videoları da kullanarak kitleleri yönlendirmeye çalıştığını belirten konuşmacı, “En çok kullanılan yöntem ise bot hesap dediğimiz, tek bir bilgisayar tarafından binlerce hesabın kullanıldığı yöntemdir. Tek bir bilgisayar tarafından bir konu hakkında birden binlerce paylaşım yapılıyor. Son günlerde Suriyeli kardeşlerimize ilişkin kışkırtıcı paylaşımlarda bu hesaplar kullanılıyor. Bu hesaplardan atılan mesajlar harfi harfine, noktası virgülüne kadar aynıdır. Mesaj arama kısmında tarandığında bu çok rahat bir şekilde anlaşılabilir.” İfadelerini kullandı. Sanlav, son günlerde bot hesaplarda çok ciddi bir artışın yaşandığını belirtirken, bu artışın Suriyelilere yönelik provokasyonlar için açılmış olabileceği uyarısında bulundu.
 

“ALLAH KURAN’DA UYARIYOR: BİR FASIK SİZE BİR HABER GETİRDİĞİNDE ARAŞTIRIN”

Sosyal medya kullanıcılarını uyaran Sanlav, “Sosyal medyada görülen her haber, her resime inanılmamalı. Kur’anı Kerim’de Allah buyuruyor; “Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız da yaptığınıza pişman olursunuz.” Sosyal medyada da bir haber görüldüğünde doğruluğuna bakılmadan kanmamak gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Kaynak : Yönelishaber

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |