Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Brezilya Cumhurbaşkanı tepkiler üzerine Kudüs konusunda geri adım attı

Okunma: 869
FİLİSTİN 8 Kasım 2018 14:20
Videoyu Aç Brezilya Cumhurbaşkanı tepkiler üzerine Kudüs konusunda geri adım attı

Brezilya cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, halkın itirazı sonucu Brezilya’nın ırkçı İsrail’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararından geri adım atmak zorunda kaldı.

Dün açıklama yapan Brezilya cumhurbaşkanı henüz Kudüs’le ilgili olarak kesin  karar almadıklarını söyledi. Brezilya cumhurbaşkanı geçen perşembe günü Amerikan başkanı Trump’ın siyasetleri doğrultusunda Brezilya’nın Telaviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e intikal edileceğini bildirmişti. Ama Brezilya halkı ve siyasi partilerin tepkileri üzerine bu kararından geri adım attı ve şimdilik kesin karar vermediğini söyledi.

Hamas sözcüsü, Brezilya cumhurbaşkanının ABD ve ırkçı İsrail yanlısı kararını kınamış ve bunu düşmanca nitelemişti.

Bu arada işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bir grup Filistinli düzenledikleri gösteride Brezilya’da Devlet Başkanlığına seçilen Jair Bolsonaro’dan ülkesinin ırkçı  İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma niyetinden vazgeçmesini talep etti.

Ramallah’taki Brezilya’nın Filistin temsilciliği önünde toplanan göstericiler Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu mesajını içeren pankartlar açtı.Gösteriye katılan Filistin Kuvvetleri Komitesi Koordinatörü İsam Ebu Bekir, Brezilya’nın her zaman Filistin davasının destekçisi olduğunu söyleyerek Bolsonaro’dan seçimden önce ülkesinin ırkçı İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya yönelik niyetini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Bugünkü gösterinin bir başlangıç olduğunu dile getiren Ebu Bekir, Bolsonaro’nun planından vazgeçmemesi halinde buna benzer gösterilerin devam edeceği uyarısında bulundu.

Kaynak : iznewsagency

Haber var islah eder, haber var ifsad eder