Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Brezilya'da ikinci baraj alarmı: 24 bin kişi tahliye ediliyor

Okunma: 486
DÜNYA 28 Ocak 2019 01:35
Videoyu Aç Brezilya'da ikinci baraj alarmı: 24 bin kişi tahliye ediliyor

Brezilya'nın güneydoğusunda yer alan Minas Gerais eyaletinin Brumadinho kentinde ikinci barajın da çökme riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

İnsan sağlığını tehdit eden çamurlu su seviyesinin giderek yükselmesi, yetkilileri harekete geçirdi.

Minas Gerais itfaiye teşkilatı, barajın patlama tehlikesine karşın en az 24 bin kişinin bulundukları bölgelerden daha yüksek noktalara tahliye edilmesini istedi.

Sabah saatlerinden itibaren sirenlerin çaldığı belirtilirken söz konusu barajın, cuma günü çöken ve onlarca kişinin ölmesine neden olan diğer atık barajının çok yakınında olduğu kaydedildi.

İtfaiye Sözcüsü Pedro Aihara, tehlikeden dolayı halen çamur altında olan kayıp yüzlerce kişiyi aramayı bırakıp halkı tahliye etmeye başladıklarını söyledi.

Minas Gerais'e bağlı Mariana'da 2015'te Vale SA ve Avustralyalı BHP Billiton şirketinin işlettiği bir madenin atık barajının çökmesi sonucu 19 kişi ölmüş, yüzlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Ülke tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçen hadisede zararlı maddeler içeren su, Brezilya'nın en büyük nehirlerinden birinin suyuna karışmıştı.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder