Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Brezilya'da maden atık barajı çöktü: En az 9 işçi öldü, 200'ü kayıp

Okunma: 683
DÜNYA 26 Ocak 2019 10:50
Videoyu Aç Brezilya'da maden atık barajı çöktü: En az 9 işçi öldü, 200'ü kayıp

Brezilya'nın güney batısında bir maden atık barajının çökmesi sonucu en az 9 kişi öldü yetkililer 200'ü aşkın kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Minas Gerais eyaletinde bulunan madenin işletmecisi Vale SA şirketi, kazanın yaşandığı sırada bölgede 300 işçinin çalıştığını, ancak şimdiye kadar sadece 100 işçiyle irtibat kurabildiklerini duyurdu. Şehrin Valisi Romeu Zema çamur akıntısına kapılan işçilerin sağ kurtulmasının oldukça zor olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini açıkladı.

Cevher artığının Brumadinho kentine bağlı Vila Ferteco yerleşimine ulaştığı, kentin bazı semtlerinde vatandaşların tahliye edildiği, itfaiye ekiplerinin havadan ve karadan kurtarma çalışması yürüttüğü bilgisi paylaşıldı. Bölgede yaklaşık 200'e yakın itfaiye erinin görev yaptığı ifade edildi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve 3 bakanı bölgeye göndereceğini duyurdu. Olay sonrası Brezilya'nın en büyük maden işletmecisi olan Vale SA şirketinin Amerikan borsalarında işlem gören hisseleri yüzde 10 değer kaybetti.Brezilya'da Minas Gerais'e bağlı Mariana'da 2015'te Vale SA ve Avustralyalı BHP Billiton şirketinin işlettiği bir madenin atık barajının çökmesi sonucu 19 kişinin ölmüş yüzlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Bu olay ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak kayıtlara geçmişti.
 
Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder