Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Brezilya Kudüs’te Diplomatik Temsilcilik Açtı

Okunma: 347
FİLİSTİN 1 Nisan 2019 11:21
Videoyu Aç Brezilya Kudüs’te Diplomatik Temsilcilik Açtı

İsrail Ulaştırma Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Yisrael Katz, Brezilya’nın Kudüs’te diplomatik temsilcilik açtığını söyledi.

Katz, sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında dün (31 Mart Pazar) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kudüs’te diplomatik ofis açtığı için Brezilya’ya teşekkürler. İsrail ve Brezilya gerçek dostlar ve ortak değerlere sahipler” dedi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Brezilya Dışişleri Bakanlığı, Kudüs’te açılan diplomatik ofisin İsrail’deki Brezilya Büyükelçiliği’nin bir parçası olacağını açıkladı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonara, ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını birkaç kez açıklamasına rağmen daha sonra bu kararından geri adım attı.

Bolsonara’nın Ocak ayında cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra çıktığı yurt dışı gezilerinde Amerika’dan sonraki ikinci durağı olan işgal rejiminde Brezilya Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararını açıklaması bekleniyordu.

İşgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu, Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonara’yı Ben Gurion Havaalanı’nda karşıladı.

Netanyahu, İsrail ve Brezilya arasındaki ilişkiler ile Bolsonara’nın işgal rejimiyle ilişkileri güçlendirme çabasına övgüde bulundu.

Daha önce ortanın solu ve ortanın sağından hükümetler tarafından yönetilen ve Filistin konusunda dengeli politikalar benimseyen Brezilya, aşırı sağcı Bolsonara’nın cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte söz konusu politikaları terk ederek işgal rejimi yanlısı bir çizgi izlemeye başladı.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder