Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

BTK’dan Operatörlere: VPN’i Engelleyin

Okunma: 2725
GÜNDEM 5 Kasım 2016 16:12
Videoyu Aç BTK’dan Operatörlere: VPN’i Engelleyin

BTK’dan Operatörlere: VPN’i Engelleyin

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun operatörlere gönderdiği mesajda, sosyal medyanın kısıtlanmasının ardından sıklıkla başvurulan VPN servislerinin engellenmesinin talep edildiği belirtildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

T24’te yer alan habere göre, kapatılması istenen servisler arasında; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

‘BANKALAR, NOTERLER, ÖZEL ŞİRKETLER DE KULLANIYOR’

Kapatılması istenen VPN servisleriyle ilgili şu açıklamalarda: “VPN servislerinin kapatılmasının nedeni, Twitter, Facebook gibi servislere dün itibariyle uygulanan erişim daraltmanın VPN ile bypass edilmesini engellemek.

Ancak VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Yanı sıra bankalar, noterler ya da şirketler VPN kullanıyorlar.

Çünkü güvenli. Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN, genel internet ağı içinde özel ve güvenli bir tünel açmak anlamına geliyor.

‘ÜLKEDE EKONOMİYİ ENGELLEMEK ANLAMINA GELEBİLİR’

Bazı VPN servislerini engellemek, ülkede ekonomiyi engellemek anlamına gelebilir. Örneğin Noterlerin kullandığı OpenVPN protokolünün engellenmesi, bireyler ve şirketler kadar devletin işleyişine bile etkide bulunabilecek bir konu.”


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |