Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Budist Myammar Hükümetinde İstifa!

Okunma: 3375
ARAKAN 21 Mart 2018 10:26
Videoyu Aç Budist Myammar Hükümetinde İstifa!

Myanmar Devlet Başkanı Htin Kyaw, istifa ederek emekliye ayrıldığını açıkladı.

Myanmar Devlet Başkanı Htin Kyaw görevinden ayrıldı.

Devlet başkanlığının Facebook sayfasında yayımlanan açıklamada, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin yakın dostu Htin Kyaw'ın, devlet başkanlığı görevinden ayrıldığı bildirildi.

Açıklamada, anayasa uyarınca devlet başkanlığına 7 iş günü içinde yeni bir ismin getirileceği, o güne kadar ordunun atadığı Devlet Başkanı Yardımcısı Myint Swe'nin bu görevi yürüteceği belirtildi.

Htin Kyaw, 2016 mart ayında devlet başkanlığı görevine getirilmiş, Myanmar'ın yarım yüzyılı aşkın bir süre sonra ilk sivil devlet başkanı olmuştu.

Kyaw'ın bu göreve getirilmesinin ardından Myanmar'ın fiili lideri Suu Çii, devlet başkanlığından sorumlu devlet bakanlığına atanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU 2016 YILINDA HTİN KYAW'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Çavuşoğlu, "Türkiye bugün Myanmar'da kalkınmanın ve iç barışın en büyük destekçilerinden biridir. 2012'de Yangon büyükelçiliğimizi açtık ve birçok alanda işbirliği yapmaya başladık. Yine aynı şekilde son dört yılda Türkiye insani yardım, eğitim ve sağlık alanında olmak üzere Myanmar'a 13 milyon dolar yardımda bulundu" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Arakan'a yardımlarıyla ilgili soru üzerine, TİKA'nın hiçbir ayırım yapmadan aktif bir şekilde bölgede ihtiyaç sahibi insanlara yardımda bulunduğunu hatırlatarak, kurumun bölgedeki insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yol ve klinik yaptığını söyledi.

ARAKAN'I YOK ETTİLER

Milyonlarca kişinin yaşadığı Arakan topraklarına karşı soykırım gerçekleştiren Myammar hükümeti Arakan denilen bölgeyi etnik katliamlarla haritadan sildi, Türkiye'nin Arakanlılar adına ihtiyaç sahipleri için gönderdiği yardımlar ise budist Myammar hükümeti tarafından el altından gasp edildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder