Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

Büyük şirketlere Reklam Kurulu’ndan ceza

ÖZEL HABER 18 Eylül 2018 01:53
Videoyu Aç Büyük şirketlere Reklam Kurulu’ndan ceza

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Temmuz ayında aldığı kararları internet sitesinden duyurdu.

  ISLAHHABER    HABER MERKEZİ 


Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tarafından Temmuz ayında alınan kararlar internet sitesinden duyruldu.Buna göre Yayınlanan kararda  Pegasus, Türk Telekom, TTNET, Avea, Vodafone, Samsung, BİM, P&G gibi büyük şirketlere yanıltıcı reklamları nedeniyle ceza verildi.

Yayınlanan raporda yapılan usulsüzlüklerden bazıları ;

BİM: Emin Dana Kıyma ürünün ambalajında “Menşe Ülke: Türkiye” yazmasına rağmen etin ithal olduğu, yalnızca Türkiye’de paketlendiği gerekçesiyle reklam düzeltme cezasına çarptırıldı.
.
TTNET: Tüketicilerin yanlış yönlendirildiği ve eksik bilgilendirilmesine rağmen İstiklal Caddesi şubesinde İngilizce ve Arapça "  The Best Price and More Internet With 4.5G Sim Card"  ve " The Best Offers The Fastest Internet Just Here"  ilanı koyması nedeniyle iki ayrı reklam durdurma cezası ve 6 bin 907 TL para cezasına çarptırıldı.

PROCTER & GAMBLE: Prima marka bebek bezi reklamında ürün ücretinin bir kısmının prematüre bebeklere bağışlandığı söylendiği, bunun tüm hastanelere bağış yapıldığı izlenimi oluşturmasına rağmen sadece dört özel hastaneye bağış yapıldığı gerekçesiyle 241 bin 413 TL para cezası ve reklam durdurma cezası aldı.

SAMSUNG: “Klima alanlara ÖTV devletten, cep telefonu ya da tablet Samsung’dan” kampanyasında kampanya şartlarını doğru bir şekilde aktarmadığı gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı.
 

MB Hukuk Bürosu, MBAVUKATLIK ve ACIL MBHUKUK isimli SMS hatlarından “borcunuz var, haciz göndereceğiz” gibi kısa mesajlar gönderdiği, bu mesajlarda “icraları sildiriyoruz” gibi yalan ifadeler kullandığı, telefon konuşmalarında da insanları haciz göndermekle tehdit ettiği gerekçesiyle 30 bin 176 TL para cezası ve reklam durdurma cezası aldı.

Türk Telekom’a ait Avea da iPhone Plus 64 GB modelinin kontratlı satış reklamında yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle reklamın durdurulması kararlaştırıldı.

PEGASUS: “1 alana 1 bedava” kampanyasında müşterilere bilet aldıklarında 2-12 yaş arası bebek ve çocuklara ücretsiz bilet verileceği yönünde reklam yaptığı, fakat kampanyadan yararlanmak isteyen müşteriler çağrı merkezini aradığında böyle bir kampanyalarının olmadığı gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı.


03.07.2018 tarihli 274 Sayılı Reklam Kurulu Toplantısı Basın Bültenine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM