Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Cammu Keşmir'de 2 direnişçi hayatını kaybetti

Okunma: 1031
İSLAM DÜNYASI 2 Ağustos 2018 16:55
Videoyu Aç Cammu Keşmir'de 2 direnişçi hayatını kaybetti

Cammu Keşmir'in Kupwara bölgesinde askerlerle direnişçiler arasında çıkan çatışmada iki direnişçi hayatını kaybetti.

 Hindistan'ın işgali altındaki Cammu Keşmir bölgesinde Hint askerleri 2 direnişçiyi vurdu.

Hindistan basınında yer alan habere göre, polis yetkilileri, Cammu Keşmir'in Kupwara bölgesinde askerlerle direnişçiler arasında çatışma çıktığını kaydetti.

Çıkan çatışmada isimlerinin Bilal Ahmed ve Zahoor Ahmed olduğu bildirilen 2 direnişçinin hayatını kaybetti.

Keşmir sorunu

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder