Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Cammu Keşmir'de direnişçiler pusuya düştü

Okunma: 1238
İSLAM DÜNYASI 14 Eylül 2018 21:33
Videoyu Aç Cammu Keşmir'de direnişçiler pusuya düştü

Hindistan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda iki Cammu Keşmirli direnişçi şehid oldu

KahveKitap

Hindistan'ın işgali altındaki Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 2 direnişçi şehid oldu.

Hindustan Times'ın haberine göre, güvenlik güçlerinin, ihbar üzerine Baramulla bölgesinin Sopore kasabasında düzenlediği operasyonda direnişçilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı

İki direnişçinin şehid olduğu çatışmanın hala sürdüğünü belirten bir ordu sözcüsü, direnişçilere ait cesetlerin, güvenlik güçlerine ait drone kameralarla tespit edildiğini söyledi.

Sopore'de eğitime ara verildiği ve internet hizmetlerinin askıya alındığı kaydedildi.

Keşmir sorunu 

İngiltere 1947 yılında Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı. 

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Kaynak : dünya bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder