Video Foto Galeri Yazarlar
22.2.2020 - Cumartesi

Cebelitarık el koyduğu İran gemisi Grace 1'i serbest bıraktı

İRAN 16 Ağustos 2019 11:02
Videoyu Aç Cebelitarık el koyduğu İran gemisi Grace 1'i serbest bıraktı

Cebelitarık yönetimi, 4 Temmuz'da el koyduğu İran tanker gemisi Grace 1'i serbest bıraktı. Bu karar, ABD’nin gemiye yönelik 'alıkonulmasının uzatılması' talebinden birkaç saat sonra geldi.

Serbest bırakılma kararından saatler önce 'ABD Adalet Bakanlığı şu anda değerlendirilmekte olan bir dizi suçlama üzerinden Grace 1'e el koymak için başvuruda bulundu' açıklamasını yapan Cebelitarık yönetimi, başvurunun Yüksek Mahkeme tarafından yerel saatle 16.00'da inceleneceğini belirtmişti.

Grace 1 tankerinin serbest bırakıldığı kararı, Gibraltar Chronicle gazetesi tarafından duyuruldu.


Kaptan ve mürettabatı sabah serbest bırakılmıştı

Grace 1'in 43 gündür tutuklu bulanan kaptanı ve 3 mürettebat üyesi bu sabah serbest bırakılmıştı. Özgür kalmasının ardından konuşan kaptan, "Serbest bırakıldığım için müteşekkirim ve minnettarım. Serbest bırakılmamı kolaylaştıran tüm hukuk ekibine minnettarım" sözleriyle mutluluğunu ifade etti.

Süreç

Tankere Suriye'ye uygulanan petrol ambargosunu deldiği gerekçesiyle el konulmuştu. Tahran'ın iddiaları defalarca reddetmesine rağmen İngiltere tankerin Suriye'ye gitmeyeceğine dair garanti istemişti. Cebelitarık yönetimi, tankerin kaptanından ve serbest bırakılan mürettebattan Grace 1'in Suriye'ye yanaşmayacağına dair söz aldı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM