Video Foto Galeri Yazarlar
19.12.2018 - Çarşamba

Cemaatsiz kalan kiliseler birbiri ardına satılıyor

Okunma: 802
DÜNYA 27 Ağustos 2018 00:12
Videoyu Aç Cemaatsiz kalan kiliseler birbiri ardına satılıyor

Hollanda'da düzenli olarak kiliseye devam edenlerin sayısı son elli yılda büyük bir hızla azaldı. Buna bağlı olarak boş kaldığı için satışa çıkarılan kiliselerin sayısı da olağanın üzerinde artmaya başladı. Gelecek on yıl içinde bine yakın kilisenin benzeri bir kaderi yaşaması bekleniyor.

NisaButikAdana

Bu arada sadece Katoliklere ait olan kiliseler değil, Protestanların devam ettiği kiliseler de teker teker kapılarına kilit vurmaya başladı. Cemaati kalmayan kiliselerin bir kısmı gastronomi sektörü tarafından bar ya da restorana çevrilirken, diğer bir bölümü de ev, iş yeri veya kapalı oyun alanına dönüştürülüyor.

Kiliselerin cemaati gün geçtikçe eriyor

Emlak piyasasında oldukça popüler hale gelen kilise satışları, Hollanda devlet televizyonu NOS'un haber kuşağı programlarından Nieuwsuur tarafından gündeme taşındı. Haberde Hollanda'da kiliselere ait bina ve mülklerin geleceği hakkında tez hazırlayan araştırmacı Herman Wesselink'in çalışması detaylı şekilde işlenerek, yakın gelecekte sadece metropollerdeki kiliselerin hizmet vermeye devam edeceği, buna karşılık küçük yerleşim birimlerinde bulunanların çoğunun satılmış olacağı vurgulandı.

Wesselink'in çalışmasında yer verdiği rakamlara göre Hollanda'da her hafta kiliseye gidenlerin sayısı 1968 yılında 2 milyon 700 bin kişiyken, 2016 yılında 173 bin kişiye geriledi. Bu rakamın 2030 yılına kadar 63 bin kişiye düşmesi bekleniyor. Bunun nüfus yapısındaki dönüşümden ileri geldiğini vurgulayan Hollandalı araştırmacı, halkın son elli yıllık süreçte her geçen gün biraz daha kiliselerden uzaklaştığına ve dini bütün kilise cemaatinin de giderek yaşlandığına dikkat çekiyor.

"Kilisemiz insanlar artık Tanrı'ya inanmadığı için satılıyor"

Hollanda'nın Kuzey Brabant bölgesindeki Waalwijk kentinde bulunan Aziz Klemens Kilisesi'nin yardımcı papazı Anton van Diessen şu ifadeleri kiliselerin mevcut durumunu fazlasıyla özetliyor: "Kilisemiz maalesef satılığa çıkarıldı. İnsanlar artık öyle eskiden olduğu gibi Tanrı'ya inanmıyor."

Diyakoz Van Diessen bunun sadece kendisi için değil herkes için hüzünlü bir veda olduğunu belirterek, "Çünkü onların kişisel tarihlerinin önemli bir kısmı da kiliseyle birlikte yok olacak. İnançlarını burada yaşadılar vaftiz oldular, düğünleri ve cenazeleri bu kilisede yapıldı." diyor.

Büyük kentlerin milyonluk fiyatlarına göre kasaba kiliseleri "kelepir"

Waalwijk'ta kendi cemaatlerine ait üç kilise bulunduğunu kaydeden Van Diessen, bu sayının çok fazla olduğuna dikkat çekerek, 1896 yılında inşa edilen ve 70 metre yüksekliğindeki bir çan kulesi bulunan Aziz Klemens Kilisesi'nin 250 bin Euro'ya alıcı beklediğini belirtiyor.

Daha ziyade kilise mülklerinin satışına yoğunlaşan emlakçı Marten van der Meijde ise kilise mülklerinin alıcılardan yoğun ilgi gördüğünü belirterek, Amsterdam, Rotterdam ve Lahey arasındaki bölgede bulunan kentlerdeki kiliseleri fiyatlarının 1,5 ila 2 milyon Euro arasında değiştiğinin altını çiziyor. Ancak küçük şehirlerde 100 bin Euro'nun altında fiyatlara kilise bulmak mümkün.

Camiye çevrilen kilisenin eski rahibi: "Aynı yerde yine dua edilmesi sevindirici"

Bu arada bazı kiliseler ise diğer inanç grupları tarafından satın alınarak yine ibadethane olma özelliklerini muhafaza ediyor. Örneğin Lahey'deki daha önce Protestanlara ait olan Thomas Kilisesi bunlardan biri.

Cemaati kalmadığı için birkaç yıl süreyle boş kalan kilise Müslümanlar tarafından satın alındıktan sonra camiye dönüştürülmüş. Caminin yöneticisi Robbert Mohammedamin kilisenin merkezi konumu ve geniş otoparkından fazlasıyla memnun kaldıklarını belirterek, bu binayı satın almış olmaktan dolayı çok memnun olduklarını dile getiriyor.

Kilisenin eski rahibi David Schiethart da bu duruma sevindiğini belirterek, "İnsanların yine aynı binada dua etmek üzere bir araya gelmesi sevindirici. Burada duyduğum mesajlar, daha önce buradaki vaazlarda dile getirilenlerden temelde çok farklı değil." ifadelerini kullanıyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana