Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

CENTCOM: Cerablus'un güneyinde ateşkes sağlandı

Okunma: 3520
SURİYE 30 Ağustos 2016 18:42
Videoyu Aç CENTCOM: Cerablus'un güneyinde ateşkes sağlandı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Thomas, Cerablus'un güneyinde çatışan Türkiye ile PYD öncülüğündeki SDG'nin birbirlerine ateş etmeme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Konuyla ilgili Türkiye ve ÖSO'dan henüz bir açıklama yok.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü Albay John Thomas, Cerablus'un güneyinde Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Türkiye ile PKK'nın Suriye kolu PYD öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri arasında yaşanan çatışmaların sonlandırılması için tarafların mutabakata vardığını söyledi. Thomas, "Son birkaç saatte meseleye dâhil olan bütün taraflardan birbirlerine ateş etmeyi durduracaklarına ve IŞİD'e odaklanacaklarına dâir güvence aldık. Bu, en azından gelecek birkaç günü kapsayan üstünkörü bir anlaşma, sağlamlaşacağını umuyoruz" dedi. Konuyla ilgili Türkiye ve ÖSO'dan henüz bir açıklama yok.

Türkiye'nin Suriye sınırında mevzilenen IŞİD unsurlarını bölgeden temizlemek için 24 Ağustos'ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında 27 Ağustos günü Türk tanklarına PYD öncülüğündeki SDG tarafından saldırı düzenlenmiş ve bir asker hayatını kaybetmişti. Bunun ardından Türk savaş uçakları Cerablus'un güneyindeki SDG hedeflerini vurmuş ve 25 YPG'linin öldüğünü duyurmuştu. Devam eden gerginlik sırasında Türkiye destekli ÖSO birlikleri SDG'nin elindeki birçok köyün kontrolünü ele geçirmiş ve güneye doğru ilerlemişti. Türkiye geçtiğimiz günlerde birçok defa ABD tarafından verilen taahhütler doğrultusunda PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi gerektiğini, aksi takdirde hedef olacaklarını açıklamış; ABD Savunma Bakanlığı da PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekildiğini duyurmuştu.

 

Kaynak : al jezera afp

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |