Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

Cerablus operasyonunda 2. gün: Tanklar ve iş makinaları Suriye'de

Okunma: 3057
SURİYE 25 Ağustos 2016 12:44
Videoyu Aç Cerablus operasyonunda 2. gün: Tanklar ve iş makinaları Suriye'de

TSK'nın dün sabaha karşı Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı harekatı ikinci günde de devam ederken, bu sabah Cerablus bölgesine tank sevkiyatı yapıldı.

IŞİD'in elinde bulunan Cerablus'a dün sabaha karşı topçu atışı ve hava bombardımanı ile başlayan Fırat Kalkanı harekatında, öğleye doğru da sınırı geçen tank birliklerinin korumasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri kente girmiş ve akşam saatlerinde kentin tüm kontrolünü ele geçirmişti.

Cerablus ve çevresinde harekat devam ederken, Karkamış'ta konuşlu birliklerden bu sabah saat 09.30'da, 10 tank daha sınırı geçerek Suriye topraklarında ilerledi.

Reuters görgü tanığı Karkamış yakınlarından Suriye'ye en az 9 tankın daha giriş yaptığını belirtti. Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili de, şu anda Suriye'de 20'den fazla tank bulunduğunu belirterek, "Zaman zaman bazı tanklar çekilip onların yerine yenileri gönderiliyor.

Bu sabah da yeni tank ve iş makineleri operasyon tarafına gönderildi. İhtiyaç olması halinde yeni tanklar ve iş makineleri de kademeli olarak gönderilecek" dedi. Yetkili, zırhlı personel taşıyıcıların Suriye tarafında da kullanılabileceğini belirtti.

'SURİYE'DE 350 ASKER VAR'

CNN Türk Ankara temsilcisi Hande Fırat, ise "200 mekanize birlik, 150 özel kuvvet askeri, toplam 350 civarında TSK mensubu şu anda bölgede operasyona devam ediyor. An itibariyle 17 uçak görev yapıyor. Tanklarla birlikte iş makinelerinin de Cerablus yönüne ilerlediği görüldü. Öte yandan DHA'nın haberine göre, Gaziantep'in Karkamış ilçesi ile Cerablus arasında patlama meydana geldiği bildirildi.

 

 
Kaynak : Sputnik

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |