Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Cevad Zarif: Yaptırımları aşma konusunda doktora sahibiyiz

Okunma: 439
İRAN 25 Nisan 2019 18:37
Videoyu Aç Cevad Zarif: Yaptırımları aşma konusunda doktora sahibiyiz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) misyonunda Reuters’a verdiği röportajda, “Yaptırımları aşmanın her zaman yolları vardır. Bu alanda doktora sahibiyiz” dedi.

KahveKitap
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın ‘tehlikeli politikalar’ olarak gördüğü ABD tarafından yürütülen eylemlere karşı sağduyu ile hareket edeceğini dile getirdi. 

Zarif, İran’ın ABD savaş gemilerinin dünyadaki en önemli petrol yolu olan Hürmüz Boğazı’ndan geçmesine izin vermeye devam edeceği söyledi.

İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve bazı üst düzey askeri komutanlar, Washington’un İran petrol ihracatını engellemeye çalışması halinde, Körfez ülkelerinden gelen petrol sevkiyatlarını engellemekle tehdit etmişti.

Dışişleri Bakanı, “ABD angajman kuralları, mevcut iletişim kanalları ve protokollere devam etmek istiyorsa, ABD’nin Körfez’deki varlığını istikrarsızlaştırıcı olarak görmemize rağmen, herhangi eylemde bulunmayacağız” dedi.

ABD’nin, İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütleri listesine ekleme kararını ‘saçma’ olarak nitelendiren Zarif, ABD, İran'ın kuvvetleriyle etkileşimini yönlendiren angajman kurallarını değiştirmediği sürece İran'ın askeri olarak yanıt vermeyi planlamadığını belirtti.

Zarif, “Sağduyulu davranacağız ancak bu, ABD'nin oyunun kurallarını ya da angajman kurallarını değiştirmesi durumunda bundan kurtulabilecekleri anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

ABD, İran’ı Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırma ve Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esed’i 2011’de başlayan iç savaşta desteklemekle suçluyor.

 
İran’ın, Suriye ve Irak’ta mücadele eden kaynaklara yatırım yaptıktan sonra ‘tetikte kalacağını’ söyleyen Zarif, oraları basit bir şekilde terk etmeyeceğini vurguladı.

Trump yönetiminin, geçtiğimiz yıl İran ile imzalanan uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymasından bu yana İran ile ABD arasındaki gerginlik arttı.

Washington son olarak, İran’dan petrol alan 8 ülkenin muafiyetini kaldırarak, Mayıs ayına kadar alımlarını durdurmalarını istedi. Buna uymamaları halinde ise yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Petrol yaptırımlarının ülkeye zarar verdiğini kabul eden Zarif, Tahran'ın vatandaşlarını desteklemek amacıyla petrol satmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını vurguladı.

Zarif, İran'ın petrolü kime satmayı düşündüğüne ilişkin gelen soruya ise, “Eğer bunu size söylersem, onlara satamayız” şeklinde yanıt verdi. 
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder