Video Foto Galeri Yazarlar
21.2.2019 - Perşembe

Cezayir tarihinin en uzun grevi sürüyor

Okunma: 1376
DÜNYA 21 Haziran 2018 09:37
Videoyu Aç Cezayir tarihinin en uzun grevi sürüyor

Cezayir'de devlet hastanelerindeki asistan doktorların, şartlarının iyileştirilmesi talebiyle yaklaşık 7 ay önce başladıkları grev kesintisiz devam ederken, bunun "Cezayir tarihindeki en uzun grev" olduğu belirtildi.

NisaButikAdana

Cezayir'de devlet hastanelerindeki asistan doktorlar, şartlarının iyileştirilmesi talebiyle yaklaşık 7 ay önce başladıkları greve kesintisiz şekilde devam ederken, ufukta uzlaşıya ilişkin herhangi bir gelişmenin görülmediği ifade ediliyor.

Devlet hastanelerindeki asistan doktorların hükümete yönelttikleri başlıca taleplerden biri, uzmanlık dönemini tamamlandıktan sonra kendilerine ait klinik ya da devlet hastanelerinde kalıcı personel olarak çalışmaya başlamadan önce 2 ila 4 yıl arası, merkeze uzak bölgelerde çalışmalarını içeren "zorunlu kamu hizmetinin" kaldırılması.

Asistan doktorlar, taleplerini ifade etmek için 7 ayı aşkın süredir grev yapıyor. Grevin yanı sıra zaman zaman başkent Cezayir'de düzenlenen eylemlerde polis ile göstericiler arasında arbede yaşanıyor.

Ülke tarihinin en uzun grevi

"Asistan Doktorlar Organizasyonu" sözcüsü Hamza Butalib, yaptığı açıklamada, grevin 7 aydan fazla süredir devam ettiğine işaret ederek, "Bu, Cezayir tarihindeki en uzun grev. Grevin uzamasının nedeni bakanlığın protestocuların taleplerini yanıtsız bırakması." dedi.

Protestocuların, sundukları talepleri karşılanana kadar eylemlerinde kararlı olduklarını belirten Butalib, "Asistan doktorlar, 7 aydır grevde. Bu grev, isteklerinin yerine getirilmesi için gerekirse yıllarca devam edebilir." diye konuştu.

Butalib, protestocuların "zorunlu kamu hizmeti"nin kaldırılması başta olmak üzere bakanlıkla gerçek anlamda, ciddi bir diyalog açılımı istediklerini aktardı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana