Video Foto Galeri Yazarlar
22.2.2020 - Cumartesi

CIA Raporu: Asıl hedef IŞİD değil El Kaide

SURİYE 24 Eylül 2014 11:52
Videoyu Aç  CIA Raporu: Asıl hedef IŞİD değil El Kaide

New York Times'ta yer alan bir habere göre CIA raporlarında Suriye'deki öncelikli tehdidin El Kaide uzantılı bir grup olduğu vurgulandı.

ABD Hava Kuvvetlerinin Suriye saldırısının yankıları sürerken Amerikan basınında yer alan bir haber dikkat çekti.

ABD Basını, El Kaide uzantısı olarak tarif edilen ve adı Horasan olduğu belirtilen bir grubun IŞİD'den daha tehlikeli olduğunu söyleyerek ABD ordusunun Suriye'deki asıl hedefini belirtti.

ABD istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde Horasan adlı örgütün Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen El Kaide üyeleri tarafından kurulduğu kaydedildi.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD için öncelikli düşman olarak görülen Küresel Cihat Hareketi ve bu hareketin lokomotifi konumundaki El Kaide'nin 'uzak düşman stratejisi' ile 'Süper Güç' için büyük bir tehdit oluşturduğu biliniyor.

El Kaide'nin ABD ve Batı ülkelerinde eylem yapabilme kabiliyeti nedeniyle bu ülkeler tarafından birinci öncelikli tehdit olarak görüldüğü basında sık sık yer alan haberler arasında.

Başkan OPbama'nın da aralarında bulunduğu bazı ABD'li yetkililerin IŞİD'in henüz ABD için bir tehdit oluşturmadığını belirten açıklamaları geçtiğimiz haftalarda ifade edilmişti.

Kamuoyu tarafından çok fazla bilinmeyen Horasan, ABD istihbarat örgütlerinin raporlarına göre hücreler halinde örgütleniyor ve bombalı saldırılar düzenliyor.

AP'de yer alan habere göre Horasan örgütü, şu anda El Kaide'nin başında bulunan Eymen El Zevahiri tarafından batılı ülkelerle savaşmak, havaalanı ve uçaklara bombalı saldırı düzenlemek amacıyla görevlendirildi.

İngiltere'de yayınlanan Independent'ta yer alan habere göre ise IŞİD ile Horasan arasındaki fark tek bir cümleyle özetlenebiliyor;
 
IŞİD, hilafet ilan edip halifeliği sürdürmek isterken, Horasan örgütünün amacı ikinci bir 11 Eylül yaşatmak.
Kaynak : İnca News
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM