Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2019 - Perşembe

ÇİFTLİNKBANK OLAYINDA İŞ İŞ'TEN GEÇİNCE TUTUKLAMALAR BAŞLADI

Okunma: 3968
ÖZEL HABER 15 Mart 2018 13:40
Videoyu Aç ÇİFTLİNKBANK OLAYINDA İŞ İŞ'TEN GEÇİNCE TUTUKLAMALAR BAŞLADI

Bakanlığın 'Piramit dolandırıcılık sistemi' dediği Çiftlink bank battı. Milyonlarca TL sahibiyle beraber sırra kadem bastı. İş işten geçince geriye kalanlara tutuklamalar başladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Dünya'da son yılların en büyük dolandırıcılığı olarak gösterilen Çiftlinkbank olayında ilk tutuklamalar başladı.

Türkiye ve Dünya medyasında geniş yankı bulan Çiftlinkbank dolandırıcılığı gündemden bir türlü düşmüyor. Aylar öncesinden Uzmanların “Bu yapılan dolandırıcılık” uyarısına rağmen hiçbir önlem alınmayınca Mehmet Aydın ismindeki şahıs, 80.000 kişiden topladığı 511 milyon TL ile sırra kadem bastı.

Bakanlığın soruşturması kapsamında ' Piramit satış sistemi' denilen çiftlikbank'a karşı herangi bir önlem alınmaz ve sisteme müdahale edilmezken, sahibi Mehmet Aydın üyelerden topladığı milyonlarca tl ile kayıplara karıştı.


BAKANLIK UYARDI, MÜDAHALE OLMADI

Çiftlink bank sistemine evini, arabasını, tırını çekip yatıranlardan tutun kredi çekip yatıranları hatta kanser için tedavi olarak toplanan parayı bile yatıran insanlar var. Bakanlık geçte olsa bir çalışma gerçekleştirdi, sistem incelemeye alındı banka hesaplarına el konuldu fakat sistem dolandırıcılık sistemi olduğu halde hemen ciddi bir müdahale olması gerekirken, incelemeler esnasında şirketin ceo'su sırra kadem bastı.

SAHİBİ SIRRA KADEM BASTI, ESKİ EŞİ VE YÖNETİCİLER İLK TUTUKLANANLAR OLDU

Çiftlinkbank sahibi Meymet Aydın milyonlarca TL ile sırra kadem bastı. (Fotoğrafı aşağıda)Geriye kalan şirket müdürü ve eski eşi gözaltına alındı. Paranın Mehmet Aydın'da bulunduğunu aktaran şirket müdürü 'bende kandırıldım' dedi sıyırmaya çalıştı.

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında şirket CEO’su Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Aydın bugün Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim olurken, şirketin yönetim kurulu üyesi ve Taraklı’da bulunan tesislerin müdürü olan Cemal Çolak ise İstanbul Üsküdar’daki evinde gözaltına alındı. Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Cemal Çolak ve Sıla Aydın’ın ifadeleri alındı. Adliyeye sevk edilen Cemal Çolak ve Sıla Aydın çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Eşi Sıla Aydın'a soruşturma kapsamında soruları cevaplarken, Mehmet aydın'la geçtiğimiz Ocak ayında ayrıldığını aktardı, ve şu bilgileri paylaştı.

 

'İLK PARAYI 16 YAŞINDA BİR ÇOCUK YATIRDI'

"Benim tanıdığım dönemde maddi durumu çok iyi değildi. 2016 yılının Ağustos ayında Mehmet'ten duyduğum kadarıyla bir yazılım programcısı ismini bilmediğim bir arkadaşına Çiftlikbank'ı kurdurduğunu biliyorum. Mehmet'in bana anlattığına göre oyunun ilk kurulduğu andan itibaren oyuncular yatırım yapmaya başlamışlar. Hatta ilk yaptırımı 16 yaşında bir kişi 4 bin lira ile yapmış. O dönemde şirket olmadığı için paralar Mehmet'in şahsi hesablarına yatıyordu."

'GÜNÜ BİRLİK YİYORDU'

"Daha sonra beklemediği şekilde yatırımlar yapılmaya başladı. Ben de bunlara bizzat şahit oldum, Günlük 20 bin, 30 bin arası paralar geliyordu. Oyun ilk kurulduğunda da oyuncuların sanal olarak aldıkları hayvanları geçrekte alınıp çiftlikte değerlendirilerek kâr payı verileceği taahhüt ediliyordu. Ancak ortada henüz ne bir çiftlik ne bir hayvan vardı. Mehmet ilk zamanlar kazandığı paraları günü birlik yiyordu. Hayvan almak gibi bir amacı da yoktu. İki ay kadar böyle devam etti."

'ÖNCE GELENİN PARASINI SONRAKİNE...'

"Bursa'da ofis olarak iki katlı bir yer kiraladı. Bursa'nın köylerinden fason olarak sucuk, bal, peynir ve tereyağı yaptırıyordu. Bunları Çiftlikbank üretimi diyerek şarküteri de satıyordu. Oyunculara da bu arada para veriyordu. Ancak bu sistem sonradan katılanın parasını eskiden katılana vermek şeklinde oluyordu. Sistem bu şekilde işliyordu."


DOLANDIRICILIK YAPAN ÇİFTLİNKBANK'TAN BAŞKA SİTELER YOK MU?

Türkiye'de geçmiş yıllarda da 'Titan zinciri' gibi dolandırıcılık sistemleri varolmuş fakat hepsi batmıştı. Günümüzde'de Çiftlinkbank en büyük dolandırıcılığı yaptı ve binlerce 'para avında' olan kişiyi avladı. Çiftlink benzeri siteler halen Türkiye'de mevcut fakat bu oyunlar çok fazla rağbet görmemekle beraber, daha vurgun yapılacak şekilde para toplamış değiller. Çiftlik bank benzeri dolandırıcılık sitelerden bazılarını sizler için derledik; altinyumurtlayantavuklar.com, ciftlikworld.com gibi oyunların tamamıda dolandırıcılık sistemi üzerine kurulmuş oyunlardır.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder