Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Çin, 40 Müslüman uygur gencini hukuksuzca tutukladı!

Okunma: 4771
DOĞU TÜRKİSTAN 7 Şubat 2017 19:11
Videoyu Aç Çin, 40 Müslüman uygur gencini hukuksuzca tutukladı!

Pekin’ın işgalı altındaki Doğu Türkistan’a atadığı Çin şövenisti Hitayist ÇKP genel Sekreteri Çin Çüenggu ülkede Han faşizmine dayalı insanlık dışı baskı ve zulüm uygulamaları tüm hızı ile sürdürüyor.

İşgalcı Çin yönetimi en son 24 Ocak 2016’de Korla Vilayetinin Lop Nor İlçesi Karçuga kenti’nde Çin usulü yeni bir Halk Soti; Mahkemesi düzenleyerek yaşları 18- 40 yaşları arasında değişen toplam 40 kişiyi uzun süreli hapis cezalarına çarptırdıkları bildirildi.

Hollanda’nin başkenti Amsterdam’da internet üzerinden yayına başlayan Uygur Nidası; Avazı Rayosunun bildirdiğine göre, Çin işgal yönetiminin Karçuga kentinde büyük bir meydanda gerçekleştirdikleri bu sözde “Halk Mahkemesi”ne Lopnor ilçesi ile civar yerleşim yerleri ve Kaçuga kenti’ndeen olmak üzere toplam 5 bin civarında kişinin Halk Mahkemesinin yapıldığı maydana  zorla getirilerek bu sözde “Halk mahkemesi”ne iştiraklarının sağlandığı açıklandı.

Bu sözde Mahkeme’de mahkum edilen gençlere yöneltilen suçlamaların ise, “Geçmişte açtıkları yasadışı yer altı Medreselerinde İslam Dini eğitimi vermek ve almak” olduğu bildirildi. Haberde mahkum edilenlerin kimlikleri ile aldıkları cezalar hakkında her hangi  bir bilgiye ulaşılamadığı bildirildi.

Uzmanlar, yasaların geriye doğru işlemeyeciği ve yasaların yürürlüğe girmesinden önceki eylemler için dava açılamayacağı genel   bir hukuk kuralının Çin’de geçerli olmadığını, bu benzeri mahkum etme uygulamalarının sürekli tekrarlandığını, İşgalcı Çin’in bahaneler ve gerekçeler uydurarak Müslüman Uygur Türklerini  bu şekilde yok etmeyi sürdürdüklerini belirtiyorlar

Kaynak : Yeni Akit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |