Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Çin, ABD’den Tayvan'a silah satışını iptal etmesini istedi

Okunma: 362
GÜNDEM 9 Temmuz 2019 18:21
Videoyu Aç Çin, ABD’den Tayvan'a silah satışını iptal etmesini istedi

Çin’den bugün ABD’ye yapılan çağrıda Tayvan'a 2,2 milyar dolarlık silah satışını durdurması istendi. Tayvan’ın, 2,2 milyar dolar karşılığında Amerikan M1A2T Abrams tankları ve Stinger füzeleri alması öngörülüyor.

KahveKitap
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, Tayvan’ı resmi olarak tanımadığını hatırlatarak ABD’yi ‘Tek Çin’ politikasına saygı duymaya çağırdı. Bu hamleyi iç işlerine müdahale olarak belirten Pekin yönetimi Çin’in egemenlik ve güvenlik çıkarlarının hedef alındığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı bir süre önce Tayvan'a tank, Stinger füzesi ve yaklaşık 2 milyar dolar değerinde silah satmayı içeren bir anlaşma yapmayı kabul etmişti. Bu karar, Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak kabul eden Çin’i rahatsız etti.

Bloomberg haber ajansına göre ABD Savunma Bakanlığı Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlaşma önerisi, karşı tarafın silahlı kuvvetlerini modernize etme ve güvenilir bir savunma yeteneği sağlama konusundaki çabalarını destekleyen ABD'nin ulusal, ekonomik ve güvenlik çıkarlarına hizmet edecek. Önerilen anlaşma, yararlanan tarafın güvenliğinin artırılmasına ve bölgedeki siyasi istikrarın, askeri dengenin ve ekonomik ilerlemenin korunmasına yardımcı olacak.”

Çin Dışişleri Bakanlığı, geçen ay ABD’yi uyararak satışı iptal etmesini istemiş, kararın ‘oldukça hassas ve zarar verici’ olduğunu bildirmişti. Çin, kendi toprakları olduğunu ileri sürdüğü Tayvan’ın gerekirse güç kullanarak tekrar ülkeye bağlanması gerektiğini savunuyor.

Anlaşmaya göre Tayvan’ın 2,2 milyar dolar karşılığında 108 adet Amerikan M1A2T Abrams tankı ve 250 Stinger füzesi alması öngörülüyor.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder