Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Çin, ABD’nin Gümrük Vergilerine Karşılık Vermeye Hazırlanıyor

Okunma: 547
DÜNYA 18 Eylül 2018 12:58
Videoyu Aç Çin, ABD’nin Gümrük Vergilerine Karşılık Vermeye Hazırlanıyor

Pekin, Washington’ın Çin’den yapılan ithalatlara yeni ek gümrük vergileri uygulama planının devam etmesi halinde çıkarlarını korumak için ‘karşı’ tedbirler alacağını yineledi.

KahveKitap

Washington Post ve Wall Street Journal gazetelerinde geçen hafta sonu yer alan haberlerde, ABD Başkanı Donald Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin ithalatına ilişkin gümrük vergilerini ‘önümüzdeki günlerde’ duyurmaya kararlı olduğu belirtildi.

Gazetelerin ismini vermek istemeyen bir kaynaktan aktardıkları bilgilere göre söz konusu vergiler, daha önceden duyurulduğu gibi yüzde 25 değil, yüzde 10 olarak uygulanacak.

Washington, temmuz ayının başından bu yana Çin’den ABD’ye ihraç edilen 50 milyar dolarlık mala ek gümrük vergileri uyguluyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang yaptığı açıklamada ABD’nin yeni gümrük vergileri uygulaması halinde Çin’in meşru haklarını ve çıkarlarını savunmak için karşı önlemler almak zorunda kalacağını söyledi. Ticaret anlaşmazlığının giderek artmasının kimsenin yararına olmayacağını belirten Shuang, “Çin ve ABD arasındaki ticaret anlaşmazlıklarını ortadan kaldıracak tek uygulanabilir çözümün eşit temelde ve iyi niyetli müzakerelerin olduğuna her zaman inandık” diye konuştu.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder