Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARINDA UYGURLARI KATLETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Okunma: 2318
DOĞU TÜRKİSTAN 7 Eylül 2018 12:49
Videoyu Aç ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARINDA UYGURLARI KATLETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da açtığı Nazi Kamplarında yaklaşık 2 yıldır gözaltında tuttuğu Uygur ve Kazak Türklerinin baskı,zulüm işkenceler ve kötü yaşam şartları nedeniyle peş peşe hayatlarını kaybetmeye başladıkları bildirildi.Kirye İlçesinde 30 Kişi Kamplarda Tutuklu


Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre  Hoten’in Kirye ilçesinde 30 bin bin kişinin İlçenin değişik yerlerinde kurulan 4 Nazi Kampında tutulduğu bildiriliyor. Bu Kampların en büyüğünün ise 3.ve 4. Eğitim merkezi adı ile Çince Keyfaçu Terekkiyat (Kalkınma-Gelişim) Bölgesi’de yer aldığı belirtiliyor. Resmi rakamlara göre güneydeki Tibet sınırındaki Karangu (Karanlık) dağlarının kuzey eteklerine kurulan bu tarihi ilçe’ye bağlı 2 Pazar (haftanın belirli günlerinde Pazar kurulan merkezi köy/Kent) ve 13 köyü bulunuyor. Resmi rakamlara göre ise bu ilçenin toplam nüfusu 220 bin 400 kişiden oluşuyor.

Son 2 yıl içinde bu ilçeden gözaltına alınarak bu Toplu Cezalandırma kamplarına kapatılanların sayısı 30 bin olarak açıklanıyor.Kampta gözaltında tutulanlara gün boyu zorunlu olarak Çin dili öğretildiği ve ayni zamanda Çince olarak Çin yasaları ile Mao ve Xi Jingping öğretilerini ezberlemeye zorlandıkları belirtiliyor.

Radayo’ye açıkılamalarda bulunan yetkili, kamplarda Meslek Edindirme Kurslarında eğitim verildiği gözaltında iken bu Kurslara katılanların kişisel olarak meslek sahibi olduklarını ifade etse de bu konudaki ayrıntılara açık ve net cevaplar veremediği görülüyor. Yetkili son zamanlarda bu kamplardan bazı kişilerin serbest bırakıldıklarına dair haber duyduğunu ancak kendisinin serbest kalanları görmediği ve onlarla görüşmemiş olduğu de bildiriyor.

Uygur Çocuklar Çin’in Asimile ve  Dönüştürme Yuvalarında

Anne ve babası Kamplara gönderilen ve ortada kalan Uygur çocuklarının ise “Ferişteler Mektebi = Melekler Okulu” adı verilen Asimile ve Dönüştürme Yurtlarına verildiği bu yurtlarda  kalan müslüman Uygur çocuklarına etnik Çinli öğretmenler tarafından Çin dili,adetleri,ve kıyafetleri giydirilerek terbiye edildikleri ve Çin yemekleri ile beslendikleri de gelen haberler arasında.
 

Yenibağ Köyündeki Çin Nazi Kampında 7 Kişi Hayatını Kaybetti

Kirye ilçesindeki kamplarda tutulanlardan, sadece Yenibağ köyünden bu kamplara hapsedilen 7 kişinin hayatlarını kaybettikleri açıklandı.

Radyonun telefonla ulaştığı Yenibağ Polis Merkezi’nde görevli bir Uygur İşgal Polisi kendi köyünden de yüzlerce kişinin bu kamplarda tutulduğundan haberdar olduğunu   ancak kampta ölenler hakkında bilgisi bulunmadığını iddia etti. Bu köy’den 242 kişinin Kampta tutulduklarını ölen 7 kişinin ise Banka’ya olan borçlarının silindiğini de bildirdi. Köyün Adli İşler bürosu görevlisi ise kamplarda hastalananların tedavilerinin yapılmakta olduğunu ancak ölenler konusunda bilgisinin bulunmadığı ileri sürdüğü bildirildi.

Radyo’ya konuşan adıgeçen Köyün Tarım  Kooperatifi  Kredi ve Borç  Müdürü Yenibağ köyünden toplam 242 kişinin Bankaya borcu bulunduğunu ölen 7 kişinin borçlarının ölüm raporlarının düzenlenmesinden sonra ilgili Sigorta tarafından kendilerine ödendiğini bildirdi.

Banka Güvenlik görevlisi ise,ölenlerin  zaten hasta olduklarını hayatlarını de bu hastalıkları yüzünden kaybettiklerini iddia etmişse de ölenlerin 31-42 yaş arasında  olmaları,ölenlerin hayatlarını kaybetmelerine  kamptakı baskı, işkence ve kötü hayat şartlarından olabileceği şüphesini güçlendiğini bildirdi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder