Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

Çin, Etiyopya’daki uçak kazası sonrası Boeing 737 Max 8 uçuşlarını durdurdu

Okunma: 547
DÜNYA 11 Mart 2019 10:51
Videoyu Aç Çin, Etiyopya’daki uçak kazası sonrası Boeing 737 Max 8 uçuşlarını durdurdu

Etiyopya Havayolları’na ait Boeing MAX 8 model bir uçağın, dün, düşmesinin ardından, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre uçuşların güvenliğini temin etmek ve güvenlik risklerinin sıkı şekilde yönetimini sağlamak için, ülkedeki Boeing 737-8 model uçakları kullanan tüm ulaştırma firmalarına yerel saatle 06.00’dan itibaren ticari uçuşları durdurma talimatı gönderildi.

KahveKitap
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan dün sabah saatlerinde Kenya’nın başkenti Nairobi’ye giden Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı Addis Ababa’ya 60 kilometre uzaklıktaki Bishoftu kasabasında düşmüştü. Uçaktaki 157 yolcudan kurtulan olmadığı ifade edilmişti. Boeing 737-8 modelinin 2017 yılının Ekim ayındaki Endonezya kazasından sonra 2. defa Etiyopya'da böyle bir olay yaşandığı belirtilerek, iki kazanın benzer sorunlar nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekildi. 2017 yılında Endonezya’da gerçekleşen kazada, Jakarta’ya giden uçak havalandıktan 13 dakika sonra düşmüştü. Uçakta bulunan 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden yapılan açıklamada,  uçuş güvenliği konusunda Boeing ve Federal Havacılık İdaresi ile iletişime geçmesinin ardından çalışmaya devam etme hakkında bilgilendirmede bulunacağı ifade edildi.

Açıklamada, ayrıca bu adımın, Sivil Havacılık İdaresi’nin güvenlik tehditlerini göz ardı etmeme ilkesi doğrultusunda atıldığına dikkat çekildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder