Video Foto Galeri Yazarlar
15.11.2019 - Cuma

Çin: Kara Kuvvetleri Ordusu'nda ki kalkışmayı önlediler

GÜNDEM 1 Ağustos 2016 16:33
Videoyu Aç Çin: Kara Kuvvetleri Ordusu'nda ki kalkışmayı önlediler

Çin ordusunda yapılacak büyük reformlara ordudan atılması beklenen Kara Kuvvetleri askerleri tarafından engel olunduğu iddia edildi

KahveKitap
Çin ordusunda devrim niteliğinde reform girişimi hazırlığı yapıldığı ancak bu girişimin bir çok mercii tarafından öne sürülen engellere takıldığı bildirildi.

Rus Nezavisimaya (Bağımsız) gazetesinde Vladimir Skosirov imzasıyla yayınlanan makalede, dünyanın en büyük ordusunda yapılmak istenen reformlar ele alındı.

Çin Komünist Partisi bir açıklama yaparak orduda reformların engellendiğini açıkladı ancak bunun kimin tarafından yapıldığını belirtmedi. Uzmanlara göre, reformlara en büyük engel, ordudan atılması beklenen kara kuvvetleri personeli.
Çin devlet başkanı Xi Jinping, Silahlı Kuvvetler üzerindeki kontrolünü genişletmek için Merkezi Askeri Konseyin yanında askeri operasyonların komutanlığını da kendi üstlendi.

Komünist Partisi liderlerine göre, 2020 yılında ordunun yönetim ve kontrol sistemlerinde ve ortak operasyonlar mekanizmasında büyük değişikler yapılması gerekiyor.

Rusya’nın aksine, Çin hükümeti şu anda hiçbir yerde askeri operasyonlar yapmıyor. Ancak ordu her zaman iktidar partisinin en önemli gücü olmaya devam ediyor. Xi Jinping’e göre, öncelikle Çin’in Halk Kurtuluş Ordusu ABD ordusunu aşacak bir güç haline gelmeli. Bunun için ise eski Sovyet modeline kopyalanan Çin ordusunun yapısı yeniden inşa edilmeli. İkinci olarak da ordudaki klan sistemi ile birlikte yolsuzlukların da kökü kazılmalı.

Financial Times gazetesinin haberine göre, bugüne kadar orduda kendi adamlarını ilerletmek isteyen iki general ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Toplamda ise 37 generaller hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder