Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Çin’de bir Kanadalı gözaltına alındı

Okunma: 246
DÜNYA 14 Temmuz 2019 19:47
Videoyu Aç Çin’de bir Kanadalı gözaltına alındı

Kanada hükümeti tarafından yapılan açıkmada, Çin’in Yantai şehrinde bir Kanada vatandaşının gözaltına alındığı belirtildi.

KahveKitap
Kanada Dışişleri Bakanlığı ise bu gözaltı işleminin, Çin’de geçtiğimiz hafta 16’sı yabancı uyruklu 19 kişinin gözaltına alınmasıyla bağlantılı olup olmadığına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

Çin ile Kanada arasındaki ilişkiler, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin sahibinin kızı ve aynı zamanda Mali İşler Direktörü (CFO) olan Meng Wanzhou’nun ABD'nin çıkarttığı yakalama kararı doğrultusunda Vancouver polisi tarafından 1 Aralık 2018’de gözaltına alınmasının ardından gerildi.

Çin, bunun ardından Aralık ayında iki Kanada vatandaşını gözaltına alarak, casuslukla suçladı. 

Çin’in Jiangsu eyaletinde bulunan Suzhou şehri polisi, geçtiğimiz Salı günü bir açıklama yaparak, 16’sı yabancı olmak üzere 19 kişinin uyuşturucu ile ilgili suçlardan gözaltına alındığını duyurmuştu. Açıklamada yabancıların kimliği belirtilmemişti.

İngiltere’nin Pekin Büyükelçiliği de iki ülke arasında artan diplomatik gerginliğin ortasında 4 İngiliz vatandaşının Çin’in doğusunda gözaltına alındığını açıklamıştı.

Çin resmi radyosu ise gözaltına alınan bazı kişilerin, İsviçre merkezli Education First şirketi tarafından yönetilen İngilizce dil merkezinde öğretmen olduğunu bildirmişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder