Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Çin'deki 15 Batılı büyükelçi, Doğu Türkistan toplama kamplarının hesabını soracak

Okunma: 2100
DOĞU TÜRKİSTAN 20 Kasım 2018 18:40
Videoyu Aç Çin'deki 15 Batılı büyükelçi, Doğu Türkistan toplama kamplarının hesabını soracak

Batılı 15 ülkenin Çin'deki Büyükelçileri, Doğu Türkistan'daki artan baskılara dikkat çekmek için iş birliği içerisinde Doğu Türkistan'ın sömürge valisiyle görüşme talebinde bulundular.

KahveKitap

Kanada'nın öncülüğündeki 15 Batılı büyükelçi Doğu Türkistan'daki baskıların boyutu hakkında bölge memurlarıyla görüşme talebinde bulundu.

Kanada, Fransa, İsviçre, Hollanda, Almanya, Avustralya, İrlanda, İsveç, Belçika, Norveç, Estonya, Finlandiya ve Danimarka'nın Çin'deki büyükelçileri, Doğu Türkistan'ın sömürge valisi Chen Quanguo ile görüşmek istediklerini bildirdiler. Büyükelçiler Batı basınınında sıkça dile getirilen Doğu Türkistan'daki akıl almaz baskıları ve toplama kamplarını dile getirmeyi hedefliyor.

Bilindiği gibi Doğu Türkistan'a Ağustos 2016'da atanan vali Chen Quanguo baskıları en üst seviyeye çıkarmış durumda.

15 ülkenin büyükelçisinin ortak işbirliğinin sonucu olan bu girişim Çin'i oldukça endişelendirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying büyükelçileri"görevlerini ve hadlerini aşmakla" suçladı.

Son verilere göre Doğu Türkistan'da Nisan 2017'den beri açılmakta olan toplama kamplarında en az 1 milyon Uygur ve Kazak Türk'ünün bulunduğu belirtiliyor.

Batılı ülkeler konu hakkında harekete geçse de Türkiye dahil birçok Müslüman ülkenin konu hakkında sessizliğini koruması dikkat çekiyor.

Kaynak : qha

Haber var islah eder, haber var ifsad eder