Video Foto Galeri Yazarlar
14.12.2019 - Cumartesi

Çin’den Doğu Türkistan’da Zorunlu ”Çin Yılı ” Uygulaması

DOĞU TÜRKİSTAN 7 Şubat 2016 19:21
Videoyu Aç Çin’den Doğu Türkistan’da Zorunlu ”Çin Yılı ” Uygulaması

Komünist Çin’in Doğu Türkistan’da yürürlüğe koymuş olduğu insanlık dışı uygulamalar tüm hızı ile devam ediyor . Bölgeden gelen en son haberlere göre Çin , geride bıraktığımız Ocak ayının son günlerinde Doğu Türkistan’ın Kaşgar iline bağlı Yima köyündeki Uygur çifçileri ” Çin Yılı ” bayramını kutlatmaya zorladı

KahveKitap

Komünist Çin’in Doğu Türkistan’da yürürlüğe koymuş olduğu insanlık dışı uygulamalar tüm hızı ile devam ediyor .  Bölgeden gelen en son haberlere göre Çin ,  geride bıraktığımız  Ocak ayının son günlerinde  Doğu Türkistan’ın  Kaşgar iline bağlı  Yima köyündeki Uygur çifçileri    ” Çin Yılı ” bayramını  kutlatmaya zorladı

”Çin Yılı Bayramı” adı  altında  katılımın zorunlu olduğu  etkinliklerde Uygur çiftçilere ,  Çin Komünist Partisi’ne ve Çin bayrağına methiyeler düzen  sözler eşliğinde şarkılar  söylettirildi. Bununla beraber şarkı söyleyen Uygur çifçilerin ellerine , başta  Çin Komünist Partisi’nin kurucusu olan  Mao  Zedong  olmak üzere  Çinli devlet büyüklerinin posterleri tutuşturuldu .

Etkinliklere katılım göstermeyen Doğu Türkistanlı Müslümanlar  ,  Çin tarafından ağırlaştırılmış hapis ve para cezası ile tehdit edilirken  , programın görüntüleri   Doğu Türkistan merkezli   ,Uygurca ve   Çince  yayın   yapan Çin’in  resmi haber ajansı Tanrıdağ ’da paylaşıldı .

Çin Komünist Partisi’nin  Doğu Türkistan’da  gerçekleştirmiş olduğu bu  uygulamalar ile  dünyaya  ”  Uygur  Müslümanların  Çin’in Doğu Türkistan’daki varlığından memnun olduğu ” izlenimini  vermeyi hedeflediği şeklinde yorumlanıyor .

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca