Video Foto Galeri Yazarlar
14.10.2019 - Pazartesi

Çin Doğu Türkistan’lı Müslümanların Pasaportlarına El Koyuyor

Okunma: 1761
GÜNDEM 12 Mayıs 2015 21:40
Videoyu Aç Çin Doğu Türkistan’lı Müslümanların Pasaportlarına El Koyuyor

Çin’ in uzun yıllardan beri Doğu Türkistanlı Müslümanlara sistematik bir şekilde uyguladığı katliam ve zulüm politikası sonucu Doğu Türkistan’lı müslümanlara kendi öz vatanları dar geliyor ve çareyi Doğu Türkistan’dan başka bir ülkeye hicret etmekte buluyor

KahveKitap

Çin’ in uzun yıllardan beri  Doğu Türkistanlı Müslümanlara  sistematik bir şekilde uyguladığı katliam ve zulüm politikası sonucu Doğu Türkistan’lı  müslümanlara kendi öz vatanları  dar geliyor  ve çareyi Doğu Türkistan’dan  başka bir ülkeye hicret etmekte  buluyor

 

Ama Doğu Türkistan’dan çıkmak da uygurlar için o kadar kolay değil . İşgalci Çin,  Uygurların   başka bir ülkeye hicret  etiğinde kendi aleyhine çalışmalara girmesinden,  Doğu Türkistan’da yaptığı zulmün duyulmasından  çekinmesi ve  Uygur müslümanları birer köle gibi 18 saat çalıştırıp ucuz işçi olarak kullanması ve bunlara  benzer  sebeblerden dolayı birçok Doğu Türkistan’lı Müslümana pasaport vermiyor .

 

Doğu Türkistan’lı Müslümanlardan sadece %1 ‘ine pasaport veren  Çin , pasaport  vermeye uygun gördüğü Doğu Türkistan’lı Müslümanları da uzun bir prosedürden geçiriyor ve daha sonrasında  aylık kazançnlarının 100 katına yakın bir ücret karşlığı veriyor .

 

(Doğu Türkistan’lı Müslümanların Pasaport alabilmeler için Çin hükümeti tarafından istenilen belegeler , her mühür resmi bir kurumdur)

 

 

B5UXUJ2CEAAZafs

 

B5UXUJOCQAASIza

Doğu Türkistan’lı Müslümanlara her yeni günde bir yasak getiren İşgalci Çin , en son olarak zar zor verdiği pasportlarada yasak getirdi .

Bölgeden gelen sen son haberlere göre İşgalci Çin yayınladı bir genelge ile ,  elinde geçerli ve süresi geçmemiş pasaportu bulunan Doğu Türkistan’lı Müslümanların  15 Mayıs tarihine kadar pasaportlarını bağlı bulundukları en yakın polis merrkezine teslim etmesini istedi . İşgalci Çin  bu emre uymayıp pasaportlarını teslim etmeyenlerin pasaportlarının iptal edileceğini belitti .

Çin’in Doğu Türkistan lı Müslümanlardan pasaportlarını istediği genelge :


Pasaport-Uhturuş

 

Çin’ce  ve Uygurca olark yazılan genelgenin tecümesi :

 

İli Özerk Vilayeti Siyasi ve Hukuk Departmanı,Gulca Şehir(Merkez İlçe) Siyasi Hukuk Departmanının Vatandaşların  Pasaportlarını Polis Merkezlerine Teslim Etmelerine Dair Emirnamesidir.

1.-Bölgemizde yaşayan ve ellerinde geçerli pasaportu olan tüm Vatandaşların 15.05.2015 tarihinde kadar  mevcut pasaportlarını oturdukları yerlerde bağlı bulundukları Polis Merkezi Amirliklerine teslim edeceklerdir.

2.- Emredilen süre içerisinde pasaportlarını teslim etmeyenlerin pasaportları Kamu Güvenliği Bakanlığının ilgili talimat ve yönetmelikleri gereğince derhal iptal edilecek ve haklarında yasal işlem yapılacaktır.

İLİ Kazak Özerk Vilayeti Emniyet Müdürlüğü

Gulca Merkez İlçe  Emniyet Müdürlüğü(Resmi mühür)

Sorumlu Polis Memuru Kahhar(S.No. 13729132483)

Kaynak : Türkistan İslam Bülteni Haber Ajansı
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder