Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Çin G20 Zirvesi bahanesiyle Uygurlulara bakın hangi uygulamaları dayatıyor!

Okunma: 4262
DOĞU TÜRKİSTAN 28 Ağustos 2016 17:17
Videoyu Aç Çin G20 Zirvesi bahanesiyle Uygurlulara bakın hangi uygulamaları dayatıyor!

Çin yönetimi 4-5 Eylul 2016 tarihlerinde Hangcu kenti’nde yapılacak G20 zirvesi bahanesi ile Uygurlara karşı Faşist Almanya’nın Nazi usulü etnik ayırımcı ve Irkı aşağılayıcı Uygulamalar yaptığı açıklandı.

 
Özgür Asya radyosu Haber sitesinde yer alan bilgilere göre,G20 zirvesinin yapılacağı Hangcu kenti’nde sırf Uygur ve Tibetlilere karşı bir dizi etnik ayırımcı ve ırkı aşağılama temelli uygulamalar başlattığı bilgisi yer aldı.
 
Uygur Polisler Huancu Kenti’nde görevlendiriliyor : Zirve esnasında meydana gelmesi  mühtemel olayların  anında ve hızlı  bir şekilde bertaraf edilmesi için Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’den önemli sayıda Uygur Polislerin bu şehre görevli olarak getirildiği  bildirildi.Bu Polisler zirve süresinde bu şehirde Çin işgal yönetiminin potansiyel Suçlular olarak tanımladığı Uygurlara karşı   görevlendirecekleri açıklandı.
 
Kent’teki Uygur Restoranlar Kapatıldı : Hangcu şehrinde faaliyet gösteren Uygur ve Tibet Restoranlar Çin polisi tarafından kapatıldığı ve kapıların mühürlendiği bildirildi. Özgür Asya radyosuna konuşan Hangcu şehrinde oturan bir Çinli bayan,evinin önündeki yolda faaliyet gösteren bir Uygur Aşevi’nin bir süredir kapatılmış olduğunu,dün sabah itibariyle 4 polis aracı ile dükkanın önüne gelen  silahlı Çinli Polislerin dükkanın kilitlerini kırarak içeriye girdiklerini ve Aşevi’nde arama yaptıklarını bildirdi. Polislerin gitmeden önce dükkan kapılarını mühürlediklerini de gördüğünü bildirdi.
Otellere Uygurlar Alınmıyor : Hangcu Emniyet Müdürlüğü şehirdeki bütün otellere bir genelge göndererek Xinjiang doğumlu Uygurlara otellerde barınmaları için yatak verilmemesini,uymayanlar hakkında idari ve mali cezalar uygulanacağı bilgisi yer aldı.Otel Otellerin Resepsiyon Görevlileri,Hangcu  Emniyet Müdürlüğü’nün  Uygurlara yer verilmemesi yolunda kendilerine genelge gönderdiğini bildirdi. Özgür Asya Radyosuna  konuşan Hangcu’daki bir otel rezsepsiyon görevlisi şunları söyledi “ Emniyet Müdürlüğü’nden bize yazılı talimat geldi. G20 zirvesinin sona ereceği 7 Eylül tarihine kadar Otelimize Uygur ve Tibetli misafir alamıyoruz. Bu konuda kesin talimat var.Kusura bakmasınlar.Uygurlar ile Tibetlilere otelimizde yatak veremeyiz.Biz Emniyetin talimatlarına uymak zorundayız.
 
Bir diğer Resepsiyon görevlisi : Emniyetin bu uygulamasının geçiçi olduğunu sanıyorum.Bu yasağın Zirve sonrası uygulamadan kalkacağını tahmin ediyorum.Biz Emniyetin genelgesine uymak zorundayız.Bu uygulamanın nedenlerini bilemiyoruz.Görevli bu uygulamanın diğer etnik uluslara uygulanıp uygulanmadığı sorusunu ise cevapsız bıraktı.
 
 
Bir diğer Otel Görevlisi : Bu toplantı öncesi böyle bir uygulama yoktu.Emniyetin genelgesi gereği Uygur ve Tibetlileri otelimize kabul edemiyoruz.Bu uygulama tamamen Emniyet’in talimatı.Bizim bu konuda bir sorumululugumuz yoktur.Biz Uygurlara yatak verirsek onların Listesini Polis merkezi’ne bildirmek zorundayız.O zaman da başımıza bir çok sıkıntılar gelecektir. Uygurlara yatak vermemiz bizim için çok büyük bir rısk  ve sıkıntı nedeni olacaktır
Başka bir Otel Görevlisi : . Polisten bize gönderilen genelge’de sadece Uygurlara yatak verilmemesi talimatı var. Bu konuda biz yetkisiz ve çaresiziz. Xinjiang’’dan gelen Çinliler ve Tunganlara yatak verirsek de onları de Polise bildirmemiz lazım. Xinjiang’dan gelen Çinililer ile Tunganlara yatak verilmesinde her hangi bir sıkıntı yok.Onlar otelimizde rahatça kalabilirler.Bunun nedenini biz bilemiyoruz.Bunu Polisten sormak gerekir.
 
Çinli Muhalif Prof.Ming : ÇKP’nın Uygurlara Yaptığı Bu Uygulama Açık Bir Irkı Aşağılamadır.
 
Özgür Asya radyosuna değerlendirmelerde bulunan New York Üniversitesi Siyaset ve Toplum Bilimleri öğretim üyesi ve ABD’de yaşayan Çinli Muhaliflerden Prof.Dr.Şia Ming Çin’in Uygurlara Karşı yürüttüğü bu  etnik ayırımcılık ve ırkı aşağılama  uygulamaları ile ilgili olarak şunları söyledi , “ ÇKP.yönetiminin G20 zirvesini bahane ederek Uygurlara karşı yürüttüğü  bu uygulamalar tek kelime ile açık ve net bir ırkı Aşağılamadır.  ÇKP. bu zirve ve benzeri toplantıları sebep gösterip,bin bin türlü bahaneler ve gerekçeler uyduruyor.Vatandaşı olduğunu iddia ettikleri etnik Han Çinlisi olmayan Uygurlar ve Tibetlilere yanı sadece bu iki Millete karşı etnik aşağılama ve etnik ayırımcılık temelli tedbirler alıyor.Çin yönetiminin Uygur ve Tibetlileri ayırımcılığa tabi tutmaları çok ağır bir adaletsizlik ve büyük bir insanlık suçudur.
ÇKP.yönetimi Uygurlar ve Tibetlilere karşı bu ırkı aşağılama ve etnik ayırımcılık uygulamalarının temel sebepleri bana göre  şunlardır ;
 
 Çinli olmayan Milletlere karşı aşırı güvenlik tedbirleri uygulayarak kendisinin büyük bir devlet olduğunu  ispat etmeye çalışmak
 Uygurlar ve Tibetlileri ezerek ve onları  aşağılayarak güya gücünü göstermek ve kendisini başkalarına örnek olarak lanse etmek
Çinli  Muhalif Prof.Ming, sözlerini şöyle sürdürdü ; “Çin kendi faşizan ve ırkçı emelleri için insanların en doğal hakkı olan kişilik  ve temel insan haklarını kurban ediyor. Ancak,Uluslar arası toplum hiçbir zaman ÇKP.yönetimini saygın ve güvenilir bir ülke olarak kabul etmiyor ve böyle  ırkçı ve etnik  ayırımcı ve aşağılayıcı uygulamaları devam ettirirse ,bundan böyle de  asla kabul  etmesi mümkün değildir. “dedi.
Kaynak : Uyghurnet/UYHAM

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |