Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Çin’i kızdıracak hamle: ABD savaş gemisi, stratejik Tayvan Boğazı’ndan geçti

Okunma: 336
GÜNDEM 26 Temmuz 2019 11:52
Videoyu Aç Çin’i kızdıracak hamle: ABD savaş gemisi, stratejik Tayvan Boğazı’ndan geçti

Washington yönetimi ve Pekin arasında yaşanan gerginliğin arttığı bir dönemde ABD ordusu dün, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Tayvan’ı Çin’den ayıran Tayvan Boğazı’na savaş gemisi gönderdiğini açıkladı.

KahveKitap
Tayvan, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı, ABD yaptırımları ve Pekin’in Güney Çin Denizi’ndeki artan askeri varlığı dâhil birçok gerilimin yaşandığı bir noktada bulunuyor. Washington ve Pekin arasında gerilime neden olan konulardan biri olan Tayvan meselesi hakkında Çin sert bir politika izliyor. Pekin yönetimi adanın bağımsızlığa yönelik adımlar atması halinde Çin’in savaşa hazır olduğu uyarısında bulunurken, ABD tarafından özerk adaya yapılan silah satışını ise sert bir dille kınadı.

ABD’den önemli hamle

Çin'in Tayvan konusunda ABD'yi uyarmasından bir gün sonra, ABD'nin USS Antietam (CG-54) güdümlü seyir füze kruvazörü, Tayvan Boğazı'ndan geçerken, savaş gemisinin 173 metre uzunluğa sahip olduğu ifade edildi.

ABD Donanması'nın Yedinci Filo sözcüsü Kil Doss konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'ye ait geminin Tayvan Boğazı’ndan geçişinin Pasifik Okyanusu’nun serbest geçişe açık olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Doss açıklamasında, ABD gemilerinin uluslararası hukukun izin verdiği her alanda yelken açmaya devam edeceğini dile getirdi.

Bu adımın ABD ile Çin arasında yaşanan gerginliği artıracağı ifade edilirken, Pekin ve Taipei arasında yaşanan sürtüşmede ABD Başkanı Donald Trump’ın Tayvan’a daha fazla destek vereceği iddia edildi.

Washington yönetiminin Tayvan ile resmi bir irtibatı olmazken, yasaların gerektirdiği şekilde Tayvan’a silah satışında bulunuyor. Çin ise adanın kendi egemenlikleri altında olduğunu iddia ederek, Tayvan’a baskı uyguluyor.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Vu Çien dün yaptığı açıklamada, Çin’in, Tayvan’da barışı sağlamak için gereken çabayı sarf edeceğini ifade etti. Sözcü açıklamasında, “Tayvan’da bağımsızlık arayışının yanlış bir yol olduğunu şiddetle vurgulamalıyız. Eğer Tayvan’ı ayırmaya çalışacak insanlar varsa, Çin ordusu ulusal egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünü korumak için savaşmaya hazır olacak” ifadelerini kullandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder