Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Çin Suriye’de savaşan Uygur kökenli muhalifleri hedef alacak!

Okunma: 2884
SURİYE 29 Ağustos 2016 11:32
Videoyu Aç Çin Suriye’de savaşan Uygur kökenli muhalifleri hedef alacak!

Altıncı yılına giren Suriye savalı Asya’nın ” Kağıttan Kaplan” dev gücü Çin'in de askeri olarak sahaya iniyor. İsrail istihbarat servisi Mossad’a yakınlığıyla bilinen Debka File sitesi, Çin’in tıpkı Rusya gibi Suriye’de rejim karşıtı muhalifsavaşçılara karşı hava operasyonlarına başlayacağını iddia etti.

İsrail’ın MOSSAD’a yakın Debka File sitesine konuşan Amerikalı üst düzey bir istihbarat yetkilisi Çin’in Suriye’de savaşan Uygur kökenli savaşçıları hedef alacağını söyledi. Aynı yetkili, Çin Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Suriye’ye konuşlanarak rejim karşıtı silahlı örgütlere yönelik operasyonlar düzenleyeceğini ileri sürdü. Suriye’deki Uygur kökenli savaşçıların ülkeye geri dönmeleri, Pekin yönetimini endişelendiriyor.
 
Geçtiğimiz hafta Çin’den askeri bir heyet Suriye’nin başkenti Şam’da üst düzey temaslarda bulundu. Ziyarette, Çin ordusundan Tuğamiral Guan Youfei ile Suriye Savunma Bakanı Fahad Kasım el-Freyc’in görüştü. İki ülkenin askeri işbirliğini derinleştirme kararı alındı. Bu kapsamda Çin Ordusu’nun Suriye ordusuna ilk etapta danışmanlık ve eğitim noktasında destek vereceği duyruldu.
 
Çinli heyetin başkanı Tuğamiral Guan Youfei, Şam’da Rus askeri yetkililerle de ülkedeki son durum hakkında görüş alışverişinde bulunmuştu.
 
Çin, krizinin başından beri Suriye rejimine siyasi destek sunuyor. 
Kaynak : Uyghurnet/UYHAM

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |