Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

Cumhuriyetçi Senatör beyin kanserinden öldü

Okunma: 649
DÜNYA 26 Ağustos 2018 11:20
Videoyu Aç Cumhuriyetçi Senatör beyin kanserinden öldü

Arizona eyaleti senatörü ve eski Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain, beyin kanserinden öldü.Birkaç gün önce durumunun ağırlaşması sonrası tedavisi durdurulmuştu.

McCAİN KİMDİR?

29 Ağustos 1936’da doğan McCain, seçkin bir askeri kariyerin ardından, Temsilciler Meclisi’ne ve ABD Senatosu’na, Arizona’yı temsil etmek üzere seçildi. McCain, siyasi kariyerinin zirvesinde, 2008’de Cumhuriyetçi Parti'de başkan adayı olarak girdiği seçimleri kaybetmişti.

Geçen ay açıkladığı vasiyetinde, ABD Başkanı Donald Trump'un cenazesine katılmasını istemediğini belirtmişti.TRUMP'U SERT BİR ŞEKİLDE ELEŞTİRDİ

McCain, Cumhuriyetçi bir senatör olmasına karşın Trump'un kadınları aşağılayıcı söylemleri sonucunda desteğinin çektiğini açıklamıştı. Açıklamasında, "Trump'ın kadınlara saldırması ve ulusumuzdaki, toplumumuzdaki kadınları alçaltması benim desteğimi sonlandırmama yol açtı" ifadelerini kullanmıştı.

Trump birkaç gün önce Ohio'da yaptığı konuşmada birçok popüler konu hakkında konuşurken tedavisi kesilen McCain hakkında hiçbir şey söylememişti. 

SURİYE İÇ SAVAŞINDA AKTİF ROL ALMIŞTI

McCain, Suriye'de 2011 yılında başlayan olaylar sonrasında rejim muhalifi gruplarla yaptığı görüşmeler dikkat çekmişti. PYD ile yaptığı görüşmeler basına yansımıştı.

McCAİN VİETNAM SAVAŞI'NDA

Eski bir donanma pilotu olan McCain, Temmuz 1967'da ölümden dönmüştü. Bulunduğu geminin yakıt tankı yanında patlayan bir bomba sonucu çıkan yangın, gemideki 134 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Kaynak : dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder