Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Dağıstan lideri Rusya'ya karşı Kadirov'u destekledi

Okunma: 25419
KAFKASYA 30 Nisan 2015 17:55
Videoyu Aç  Dağıstan lideri Rusya'ya karşı Kadirov'u destekledi

Dağıstan lideri Abdulaltipov, Rus güvenlik güçlerine sert eleştirilerde bulunan Çeçen lider Kadirov'u destekledi

Dağıstan lideri Ramazan Abdullatipov, Rusya İçişleri Bakanlığı ile ters düşerek polemiğe giren Çeçen lider Ramzan Kadirov'dan yana tavır aldı. Abdullatipov Rus yetkililerin bölge liderlerini görmezden gelemeyeceğini söyledi.

Ülkesindeki yerel medya temsilcileri ile görüşen Abdullatipov, Rus güçlerinin kendi kontrollerinde olan bölgelere izinsiz girerek istediklerini yapmalarının affedilemeyeceğini söyledi. Dağıstan lideri “Ben bunların bizim adamlar olup olmadığı nereden bileceğim” ifadelerini kullandı.

Abdullatipov, Rusya federal güvenlik güçlerini bölgede yaptıkları özel operasyonlarda kurallara uymaya davet etti. Dağıstan lideri şu ifadeleri kullandı:

"Ben burada ne için oturuyorum? Ben buraya Rusya Devlet Başkanı tarafından gönderildim ve meclis tarafından seçildim. Yapacakları bir şey varsa önce bize söylesinler. Bölge yöneticilerine hiçe saymak kabul edilemez.”

19 Nisan'da, Stavropol güvenlik güçlerinin Grozni'de gerçekleştirdiği özel bir operasyon sırasında Çeçen işadamı Jambulat Dadayev öldürülmüştü. Dadayev, polislerin arabaları arasından arabası ile geçmeye çalıştığında açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Rus güvenlik güçlerine göre Çeçen işadamı bir kişiyi yaraladığı için aranıyordu.

Çeçen lider Kadirov Rus polislerinin bu özel operasyonuna sert cevap vermişti. Kadirov olaydan sonra Çeçenistan güvenlik güçlerinin yöneticileri ile bir toplantı yaparak gerektiğinde Rus polislere ateş edebilecekleri talimatını vermişti.a


Haber var islah eder, haber var ifsad eder