Video Foto Galeri Yazarlar
22.8.2019 - Perşembe

Denizde mahsur kalan 507 mülteci denizde bekletiliyor

Okunma: 391
DÜNYA 14 Ağustos 2019 14:07
Videoyu Aç Denizde mahsur kalan 507 mülteci denizde bekletiliyor

Akdeniz’de demir atan iki gemide 507 mülteci Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kendilerini kabul etmesini bekliyor. Ancak ülkeler mülteci kabul etmeye karşı çıkıyor. Ülkelerden birisi AB’den gemideki mültecilerin tahliyesi için yardım talep etmiş değil.

KahveKitap

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Alman yardım kuruluşu SOS Mediterranee ile birlikte idare ettiği Ocean Viking gemisinde 356 mülteci bekliyor. Küçük botlarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler zor durumda kalınca bu gemi tarafından kurtarıldı. İspanyol yardım kuruluşu Open Arms da kurtardığı 151 mülteciyle birlikte 12 günden beri denizde bekliyor. Sadece acil sağlık sorunu olan 8 kişinin Malta’ya geçişine izin verildi.

Gemilerdeki mültecilerin tahliyesi için bir ülkenin kabul etmesi gerekiyor ancak AB ülkeleri buna yanaşmıyor.

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, Open Arms gemisini İspanya’nın kabul etmesi gerektiğini savunurken ülkesinin kapalı liman politikasını tekrarladı.

İspanya’daki sosyalist hükümet ise geçtiğimiz yıl başka gemiyi kabul ettiğini hatırlatarak Open Arms’ın daha yakın bir limana gitmesi gerektiğini savunuyor.

AB yöneticileri geçtiğimiz hafta üye devletlere çağrıda bulunarak dayanışma gösterilmesi ve meseleye bir çözüm bulunmasını istedi

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder