Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

Devrim Muhafızları: Grace 1 tankeri bırakılmazsa bir İngiliz tankerine el koymak ‘İran’ın görevi’

Okunma: 616
İRAN 5 Temmuz 2019 17:05
Videoyu Aç Devrim Muhafızları: Grace 1 tankeri bırakılmazsa bir İngiliz tankerine el koymak ‘İran’ın görevi’

İran Devrim Muhafızları Komutanlarından Muhsin Rezai, Cebelitarık açıklarında İngiltere tarafından alıkonulan ‘Grace 1’ petrol tankerin bırakılmaması halinde bir İngiliz tankerine el koymanın ‘İran'ın görevi’ olduğunu söyledi.

KahveKitap
Tahran ayrıca Londra’dan, olayı 'ABD’nin isteği üzerine düzenlenen bir çeşit korsanlık' olarak tanımlayarak, Cebelitarık sularında alıkonulan tankerin derhal bırakılmasını istedi.

İran olayın ardından, Panama bayrağı taşıyan tankerin alıkonulmasını protesto etmek üzere İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire’yi Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musevi, İngiltere’nin bu eyleminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

İran petrol tankeri Grace 1, İngiltere Deniz Kuvvetleri tarafından, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı'nda alıkonulmuştu.

330 metre uzunluğundaki tanker, Cebelitarık polisi ve İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri tarafından Avrupa-İran ilişkilerinin hassas olduğu bir zamanda alıkonuldu.

Grace 1 tankeri, İngiltere olarak kabul edilen sularda Cebelitarık'ın 4 kilometre güneyinde durdurulmuştu.

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo, söz konusu tankerin AB yaptırımlarını ihlal ederek, Suriye’deki Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına inanmak için nedenleri olduğunu söylemişti. Picardo, Grace 1 tanker ve kargosuna el koyduklarını da açıklamıştı.

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell ise, tankerin gözaltına alınmasının, ABD'nin İngiltere'den talebi olduğunu ifade etmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, AB’nin Suriye’ye yönelik yaptırım sistemini uygulayan Cebelitarık yetkilileri tarafından yapılan bu eylemi memnuniyetle karşıladıklarını belirtmişti.

AB, 2011'den bu yana Suriye'ye yaptırım uyguluyor.


Mükemmel bir haber

Diğer yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık Boğazı’nda İran tankerinin alıkonulmasına ilişkin “Mükemmel bir haber” yorumunda bulundu.

Bolton, Twitter hesabından yaptığı yorumda, İngiltere’nin, AB yaptırımlarını delerek İran petrolünü Suriye’ye taşıyan Grace 1 isimli tankeri alıkoyduğunu belirterek, ABD ve müttefiklerinin Suriye ve İran hükümetlerinin bu yasadışı ticaretten kazanç elde etmelerini önlemeye devam edeceğini vurguladı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder