Video Foto Galeri Yazarlar
15.11.2019 - Cuma

Devrim Muhafızları Komutanı: ABD kuvvetleri hedefimizde

İRAN 20 Mayıs 2019 12:28
Videoyu Aç Devrim Muhafızları Komutanı: ABD kuvvetleri hedefimizde

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami dün yaptığı uzun konuşmasında ABD ile Tahran arasındaki anlaşmazlık noktalarına dikkat çekerek savaş istemediklerini ancak olası bir savaştan da korkmadıklarını söyledi.

KahveKitap
Selami, Devrim Muhafızları'na hitap ettiği konuşmasında ABD güçlerinin bölgesel bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek Washington yönetiminin bölgeyi kışkırttığını vurguladı.

Washington'ın “endişelerinin” bölgeyi ABD güçleri aktif bir savaş alanına çevirdiğini söyleyen Selami,  Müslüman ülkelerdeki genç cihatçıların saldırılarından endişe edildiğini belirtti.

İran, direniş ekseninde gördüğü yapılar için “cemaat” kavramını kullanırken IŞİD ve el- Kaide gibi örgütleri “cihatçı” olarak adlandırmayı tercih ediyor.

Selami'nin önceki gün yaptığı konuşmasının da merkezinde bu konu vardı. Selami konuşmasında “İran’ın son kararları ve attığı adımlar, ‘İran baskı altında olduğunda karşılık veremez’ varsayımının çökmesine yol açtı” dedi.

Devrim Muhafızları Komutanı, ABD'yi İran’a baskı yapmaktan vazgeçmeye zorlayan kararların ve adımların ne olduğunu ise açıklamadı. Ancak Selami, söz konusu kararlar ve adımlar konusundaki konuşmasında Filistin’de son günlerde yaşanan olaylara dikkat çekerek bunun “ABD'nin düşmanları açısından gerçeğin ortaya çıktığını” söyledi.

Konuşma, Devrim Muhafızları Donanma komutanlarından Ali Fadavi’nin Selami’nin yardımcılığına atanması sırasında yapıldı. ABD'nin nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından attığı en ciddi adım Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınmasıydı. Söz konusu adım atıldıktan sonra İran Devrim Muhafızları'nda yeniden yapılandırmaya gidildi.

Beyaz Saray, İran’ın balistik füze çalışmalarının ve Kudüs Gücü’nün bölgede gerçekleştirdiği faaliyetlerin nükleer anlaşmanın ruhuna aykırı olduğu gerekçesiyle anlaşmadan çekilmiş, ardından da baskıyı artırmıştı. Baskı, petrol ticaretine yönelik yaptırımlar ve Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınmasıyla başladı.

Selami, ABD ile savaştan korkmamalarının üstünlükleri olduğuna dikkat çektiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD savaştan korkuyor ve bunu idare edecek bir yönetimi yok. Biz savaş istemesek de savaştan korkmuyoruz. Bugün bütün savunma gücümüzle buna hazırız.”

Bölgeye giriş yapan ABD kuvvetlerine de değinen Selami “Amerikan güçleri yorgun ve geri dönüş için bir yol arıyorlar” dedi. Ülkesinin büyük güçlerle karşılaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

İran Dini Lideri Ali Hamaney, Washington’ın Devrim Muhafızları'nı terörist grup olarak sınıflandırmasından birkaç gün sonra Muhammed Ali Caferi’nin yerine Devrim Muhafızları Komutanı olarak Hüseyin Selami’yi atamıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder