Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

Dinler Arası Diyalog Projesi Devam Ediyor Papa Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Okunma: 738
DÜNYA 4 Şubat 2019 12:28
Videoyu Aç Dinler Arası Diyalog Projesi Devam Ediyor Papa Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, dün Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor. Bu, bir Papa'nın Arap Yarımadası'na yaptığı ilk ziyaret olacak.

Papa Francesco, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın davetlisi olarak dinler arası diyalog konferansına katılacak.

Papa ayrıca Salı günü Zayid Stadyumu'nda bir ayin de düzenleyecek. Ayine yaklaşık 120 bin kişinin katılması bekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nde çoğu Filipinler ve Hindistan'dan olmak üzere yaklaşık bir milyon Hristiyan yaşıyor.

Perşembe günü ziyaretiyle ilgili bir video yayınlayan Papa Francesco, ziyaretinin dinler arası ilişkilerin tarihinde yeni bir sayfa açılması için bir fırsat olduğunu belirtti.

Mesajına "Selamun aleyküm" diyerek başlayan Papa "Tanrıya inanmak birleştirir, ayırmaz. Farklılıklara rağmen bizi yakınlaştırır ve düşmanlıklardan uzaklaştırır" dedi.

Mesajda Papa Birleşik Arap Emirlikleri'nden de "Birlikte var olmanın, kardeşliğin modeli olmaya çalışan ve farklı medeniyletler ve kültürlerin bir araya geldiği topraklar" olarak bahsetti.

Papa'nın burada Yemen'de süren savaşla ilgili bir mesaj verip vermeyeceği merak ediliyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonda yer alıyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
DİNLER ARASI DİYALOG OYUNUNUN TEHLİKESİ HAKKINDA ŞAHIMERDAN SARI HOCA

Kaynak : BBC Türkçe

Haber var islah eder, haber var ifsad eder