Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Dışişleri harekete geçti, IŞİD'e katılan Türklerin çocukları ülkeye getirilecek

Okunma: 1681
IRAK 7 Mayıs 2019 13:13
Videoyu Aç Dışişleri harekete geçti, IŞİD'e katılan Türklerin çocukları ülkeye getirilecek

Anne babaları IŞİD'e katıldığı için onlarla birlikte Irak ve Suriye'ye geçen ya da o topraklarda doğan Türkiyeli çocuklar ülkeye getirilecek. Şu ana kadar Kosova IŞİD'e katılan vatandaşlarını ve çocuklarını, Tacikistan ise yalnızca çocukları teslim aldı.

KahveKitap

Anne ve babaları IŞİD'e katılan ve Irak'taki cezaevlerinde yaşam mücadelesi veren Türk çocukların akrabaları, çocuklardan gelecek sevindirici haberleri bekliyor. 

Milliyet gazetesinden Cihat Aslan'ın haberine göre, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden üst düzey yetkili, "Ümidimiz Ramazan Bayramı gelmeden önce işlemi tamamlanan çocuklarımızı ailelerine kavuşturmak" dedi. 

İdam edilecekler

2014 ile 2017 yılları arasında çocuklarını yanlarına alarak IŞİD'e katılan Türk vatandaşı erkeklerin çoğunluğu çatışmalarda öldü. IŞİD'in Irak'tan tamamen temizlenmesinin ardından ortada kalan eşleri ise çocukları ile birlikte cezaevlerinde tutuluyor. Türk kadınlardan bazılarına mahkeme tarafından idam cezası verilirken, bazıları da müebbet hapisle cezalandırıldı. Ortada kalan çocukların Türkiye'ye getirilmesi için Türk Dışişleri Bakanlığı ve Irak'taki Türk yetkililer yoğun çalışmalarda bulunuyor. 

Türk yetkili, “Irak'ta cezaevlerinde kalan Türk çocuklar konusunda işin hem Türkiye hem de Irak tarafında iyi bir yoldayız. Hapishanelerde çok sayıda çocuk olduğu için her biri ayrı bir süreç işliyor. İşin Türkiye ayağında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bunu yönetebileceği ve idare edebileceği bir düzenin kurulması gerekiyor. Türkiye'deki hazırlıklar o noktaya geldi diye düşünüyorum. Biz de Irak İçişleri, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile tüm görüşmelerimizde hapishanelerdeki çocukların durumunu gündeme getiriyoruz. Artık çocukların teslim alınmasına ilişkin son hazırlıkları yaptık" ifadelerini kullandı. 

 Hapiste sadece Türk çocuklarla görüşebildiklerini belirten Türk yetkili, şöyle konuştu: 

“Çocukların Türkiye’deki ailelerinin temsilcileri ile bakanlığımız ilk günden beri temas halinde. Biz de takip edilen süreçle ilgili bilgi paylaşıyoruz. Aileler hapishanedeki koşullar ve gelişmeler babında çocukların alıkonuldukları yerden de haber alabiliyor. Cezaevinde sadece çocuklar ile görüşebiliyoruz,. Önümüzdeki dönemde yaz kıyafetleri götürdüğümüzde o sırada kadınlarla bir görüşme imkânımız olabilir” diye konuştu.

Bir kısmı gönderilebilir

Ramazan Bayramı’nda bazı ailelere çocuklarını kavuşturmak istediklerini belirten yetkili, “Çocukların bir kısmı Ramazan Bayramı’ndan önce gönderilebilir. Onun için çalışmalarımız devam ediyor. Ankara da bu ölçüde hazır gibi gözüküyor. Bir şekilde çocukları tek kalemde uçağa bindirerek göndermek istiyoruz. Çocukların bu yazı Türkiye’de geçirmesi için çabalıyoruz. Ramazan Bayramı gelmeden bu işin olacağına inanıyorum” diye konuştu.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder