Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Diyanet İşleri Başkanından İtiraf

Okunma: 9384
ÖZEL HABER 18 Aralık 2017 12:32
Videoyu Aç Diyanet İşleri Başkanından İtiraf

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurul tarafından  çıkarılan Fetvaların medya'da tepkiyle karşılanmasının sebebi olarak Din-Devlet ilişkilerindeki ikilemle alakalı olduğunu anlattı. "Örneğin, devletin yürürlükte olan sistemi içerisinde yasal(helal-serbest) olan bir uygulama, dini açıdan caiz olmayabiliyor. Yani haram olabilir. Bir örnek vereyim; faiz meselesi...

NisaButikAdana

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 'Avrasya İslam Şurası Fetva Meclisinin 2. Toplantısında Gündemi ve Kudüs olaylarına değinirken, Fetva Kurulunun verdiği fetvaların medya'da tepkiyle karşılanmasının sebebi Din-Devlet işlerindeki ikilimden kaynaklandığını aktardı.


DEVLETE GÖRE YASAL(HELAL-SERBEST) OLAN HARAM DA OLABİLİR”

Erbaş, “Örneğin, devletin yürürlükte olan sistemi içerisinde yasal(helal-serbest) olan bir uygulama dini açıdan caiz olmayabiliyor. Yani haram olabilir. Bir örnek vereyim; faiz meselesi. Devlete göre yasaldır(helal-serbesttir) ama İslami dinine göre haramdır. Ya da içki, kumar, şans oyunları… Ayetler açık açıktır. Bu konuda sorulan bir soruya ‘caiz değildir’ ya da ‘haramdır’ fetvası verildiğinde kimi kesimler biraz da spekülasyon katarak bu fetvaya karşı çıkıyor. Burada yasal(helal-serbest) sayılan olan bir şeyin bazen caiz olmadığı haram olduğu ortaya çıkmakta, vatandaşlarımız kurulumuzun vermiş olduğu fetvaları gördüğünde buna dikkat etmelerini özellikle istirham ediyorum” dedi.

“DAYANAKLARIMIZ KUR’AN, SÜNNET, İCMA VE KIYASTIR”

Ali Erbaş, “Özelikle bazı kesimler, ‘devletin yasal(helal-serbest) olarak yaptığı bir faaliyete nasıl haram dersin’ diyerek bir takım eleştiriler getiriyor. Burada kurulumuz ya da fetva verme görevini ifa edenlerin dayanakları Kur’an, sünnet, icma ve kıyastır. Ayrıca mezheplerin görüşleridir” ifadelerini kullandı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NIN BU İTİRAFI KUR'ANI KERİM'DEKİ YER ALAN MAİDE SURESİNİN 50. AYETİNİ AKILLARA GETİRDİ 
Maide Suresinin 50. Ayeti Diyanet işleri meali;  Onlar hâlâ cahiliye devrinin hükmünü mü istiyorlar? Kesin olarak inanacak bir toplum için, kimin hükmü Allah’ınkinden daha güzeldir?

ÜNLÜ VAİZ TİMURTAŞ UÇAR'DA BİR SOHBETİNDE SAVCI İLE DİYALOĞUNDA LAİK'LİĞİN TANIMINI BÖYLE YAPMIŞTIKaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana