Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2020 - Salı

Diyanet’ten fetva: "TOKİ'den ev almak için kamu bankasından faiz caizdir"

GÜNDEM 14 Ocak 2020 10:24
Videoyu Aç Diyanet’ten fetva: "TOKİ'den ev almak için kamu bankasından faiz caizdir"

Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ projelerinde ev satmak için kullandırılan kredilerin ‘faiz getirisi elde etmek amacı taşımadığı’ yönünde cevap verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal konut projelerinde ev satmak için kullandırılan kredilerin ‘faiz getirisi elde etmek amacı taşımadığı’ yönünde cevap verdi. Diyanet, söz konusu projeden yararlanmanın ‘caiz’ olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir” sorusuna cevap verdi.

Diyanet’in cevabı şöyle oldu:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir."

"TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır."

"Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

Kaynak : mepanews
1000
icon
AA 17 Ocak 2020 10:36

Faiz haram bu durumda vs zor durumda faizi helal kılan ayet hadis varsa açıklasınlar bu durum kendi görüşleri din akıl heva heves dini degildir.

0 0 Cevap Yaz
Misafir 17 Ocak 2020 02:01

Bu çok üzüntülü bir cevap maalesef diyanet den.

0 0 Cevap Yaz
Kıyam Terzi
FES TURİZM